HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER KAUZY SLOVENSKO

V kauze Dobytkár je ďalší obvinený, ide o bývalého zamestnanca PPA

FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Ďalším obvineným v korupčnej kauze Dobytkár má byť exzamestnanec Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Viktor M. Živil sa ako eurofondový poradca a pre podozrenie, že sa dopustil nepriamej korupcie, je stíhaný na slobode. 

To, že v korupčnom prípade v postavení obvineného figuruje aj ďalšia osoba, zistili Aktuality. Obvinený mal v minulosti pracovať ako hlavný radca v rámci regionálneho pracoviska PPA vo Zvolene. Podľa ministerstva pôsobil na pozícii hodnotiteľa projektov. 

Medzi rokmi 2004 až 2009, kedy Viktor M. v agentúre pracoval, mal spoznať jedného z hlavných aktérov korupčnej kauzy Ľubomíra Kropila. Práve ten mal vyšetrovateľom opísať, ako korupčná štruktúra v agentúre fungovala. Policajti u Kropila našli obrazy a umelecké diela v hodnote približne milión eur. 

Aktuality k novým zisteniam dopĺňajú, že Viktor M. sa mal po odchode z PPA začať venovať podnikaniu a poradenstvu s prideľovaním eurofondov. Keďže vopred poznal mechanizmus vyhodnocovania projektov, dokázal ich pre klientov pripraviť na mieru. 

Strana Za ľudí diskutuje o svojom vedení, Kiska možno z funkcie neodíde

Podľa slov obvineného mu mal Kropil ukázať vzorové projekty realizácie, vďaka čomu sa mohol pripraviť na subjektívne kritériá hodnotenia projektov. V prípade postupu podľa interných vzorov ministerstva mohli klienti dostať za projekty body v rámci špecifických kritérií. 

„Je tu kopec poradenských firiem, ktoré majú ‚svojho Kropila‘. Ja ich nepoznám, ale určite sú. … Tak to fungovalo. Ja som prišiel k ‚svojmu Kropilovi‘, ktorý mi dal vzory, podľa toho som vypracoval projektovú realizáciu a podalo sa to. Neuspeli všetky projekty, ale tak 80 percent uspelo,“ vysvetlil obvinený podnikateľ. 

Žiadateľom o dotácie z eurofondov mal dávať v súvislosti so zisťovaním podrobností týkajúcich sa požiadaviek, ktoré musí žiadateľ spĺňať ku dňu vyhlásenia výzvy, telefónne číslo na Kropila. Kropil totiž disponoval informáciami z ministerstva, ktoré sa týkali týchto špecifických podmienok. 

Za takúto formu „poradenstva“ si Kropil následne pýtal od 14 do 25 percent z dotácie, ktorá bola napokon schválená. Peniaze sa ďalej rozdeľovali a smerovať mali aj na vyššie poschodia. Išlo o takzvané „peniaze pre systém“, o ktorých vo výpovedi hovoril iný obvinený Martin Kvietik. 

Poslankyňa Krištúfková je plagiátorka horšia ako Andrej Danko, tvrdí Beblavý! (video)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info