HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Diaľnica medzi Bratislavou a Košicami bude hotová o pol roka skôr

Foto: SITA/Nina Bednáriková

Po desaťročiach čakania a politických sľubov bude diaľnica medzi Bratislavou a Košicami konečne realitou. Stane sa tak vďaka Maďarsku a to dokonca s polročným predstihom. Slovensko tak už nebude jedinou krajinou v EÚ, ktorá nemá diaľnicou prepojené dve najväčšie mestá. 

Maďarsko totiž už v decembri minulého roka dokončilo výstavbu cesty pri Bratislave a do jedného roka by malo otvoriť aj napojenie na Košice. Vďaka 60-kilometrovému úseku medzi Miškovcom a hranicami Slovenska, ktorý bude neskôr napojený na rýchlostnú cestu z Milhoste smerom do Košíc, pôjde o vôbec prvú skompletizovanú diaľnicu zo západu na východ. 

O tom, že ku skompletizovaniu diaľnice dôjde o pol roka skôr ako sa pôvodne predpokladalo, informujú Hospodárske noviny. Pôvodne mal byť totiž projekt hotový až začiatkom roka 2022 no podľa dostupných informácií sa tak udeje už koncom augusta 2021, potvrdil to András Hideg, hovorca maďarského ministerstva dopravy. 

Po smrti pacientky vydali pobočky ÚDZS dve protichodné správy z vyšetrovania

K prepojeniu východu so západom by mali pomôcť aj štyri pruhy diaľnice M15, ktorá sa končí pri obci Rajka. Cesta by mala vodičom priniesť polhodinovú úsporu a taktiež odklon časti premávky na slovenských diaľniciach. 

Na Slovensku sa pritom pri spojazdnení diaľnice D1 z Bratislavy do Košíc, kde zostáva dokončiť úsek pri Ružomberku, po novom hovorilo o roku 2026. Maďari sú tak k finalizácii cesty oveľa bližšie. Podľa Hidega sú dva stavané úseky rozpracované na 30 percent a ďalší na 50 percent. 60-kilometrová cesta bude stáť pol miliardy eur a Maďarsko túto sumu dostalo z EÚ. 

Andrej Babiš: „Počúvajte matku zem a otca slnka!“ (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info