HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Polícia zatkla desiatky ľudí počas zrážok po demonštrácii v Haagu

Na snímke ľudia na moste Erasmus počas demonštrácie proti nedávnej smrti Afroameričana Gergea Floyda, policajnému násiliu a inštitucionalizovanému rasizmu 3. júna 2020 v Haagu. / TASR (AP Photo/Peter Dejong)

Polícia v holandskom meste Haag v nedeľu zatkla desiatky ľudí po tom, ako demonštrácie proti opatreniam vlády prerástli do potýčok. Informovala o tom agentúra AFP.

Stovky ľudí sa zhromaždili v centre mesta a mnohí z nich niesli banery alebo sa držali za ruky. Vyjadrovali nespokojnosť s opatreniami, ktoré vláda zaviedla v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2. Medzi opatrenia patrí aj povinnosť dodržiavať 1,5-metrové rozostupy. Polícia zatkla desiatky ľudí po tom, ako počas zhromaždenia vypukli šarvátky.

Starosta mesta Johan Remkes pôvodne protest zakázal. Neskôr však povolil demonštráciu s obmedzenou dĺžkou trvania.

Protest mal podľa polície pokojný priebeh, až kým skupina futbalových fanúšikov v okolí neďalekej železničnej stanice nevyvolala zrážky s policajtmi. Fanúšikovia podľa AFP hádzali kamene a fľaše. Polícia zatkla osoby, ktoré odmietali opustiť miesto, na ktorom sa konalo zhromaždenie, uvádza agentúra Reuters.

Holandsko niektoré opatrenia zavedené počas pandémie uvoľnilo od 1. júna, keď sa znovu otvorili múzeá, bary, kaviarne reštaurácie, divadlá a kiná. Platia v nich však isté hygienické opatrenia. V Holandsku celkovo potvrdili 49.593 prípadov nákazy koronavírusom a 6090 úmrtí.

Milióny ľudí sledovali online, ako Stonehenge oslavoval letný slnovrat

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info