fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Mark Zuckerberg oznamuje, že Facebook používateľom umožní vypnúť politické reklamy

Mark Zuckerberg. Foto: TASR/AP

Generálny riaditeľ Facebooku, Mark Zuckerberg v utorok oznámil, že platforma umožní svojim používateľom vypnúť politické reklamy, píše businessinsider.com

„Každý chce, aby boli politici zodpovední za to, čo hovoria – a viem, že veľa ľudí chce, aby sme moderovali a odstránili viac ich obsahu,“ napísal Zuckerberg. „Pre tých z vás, ktorí sa už rozhodli ( koho budete voliť ) a chcete, aby sa voľby už skončili, máme riešenie. Zavádzame možnosť vypnúť zobrazovanie politických reklám.“

„Stále vám však budeme pripomínať, aby ste šli voliť,“ dodal.

Facebook začne implementovať túto funkciu pre niektorých používateľov v stredu a sprístupní ju všetkým používateľom v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov, informovala hovorkyňa spoločnosti. Používatelia budú teda môcť vypnúť reklamy zamerané na politické, sociálne a volebné otázky od politických kandidátov a ďalších organizácií, ktoré sú označené ako politické.

Zuckerberg vo svojom vyhlásení tiež oznámil, že Facebook pred prezidentskými voľbami podnikne kroky na zvýšenie registrácie voličov a účasť na voľbách. Cieľom platformy je tiež pomôcť štyrom miliónom ľuďom zaregistrovať sa vo voľbách.

Internet spôsobil v Rusku novú sexuálnu revolúciu

Na tento účel vytvorí Facebook informačné centrum zamerané na informácie o hlasovaní a registrácii, pričom bude obsahovať aj ďalšie informácie o predčasnom hlasovaní a hlasovaní poštou. Centrum bude tiež obsahovať podrobnosti o tom, ako a kedy voliť, uviedol Zuckerberg a dodal, že spoločnosť očakáva, že 160 miliónov ľudí v USA uvidí „od júla do novembra informácie … o tom, ako hlasovať vo voľbách“.

Zuckerberg tiež uviedol, že Facebook bude aj naďalej bojovať proti zahraničnému zasahovaniu do svojej platformy sledovaním a odstraňovaním „škodlivých účtov“. Spoločnosť odstránila 3.3. miliardy falošných účtov v roku 2018 a 5,4 miliárd od novembra minulého roka.

Oznámenie prichádza v čase, keď Facebook čelí kritike svojho rozhodnutia zobrazovať politický obsah používateľom, napriek tomu, že tento obsah obsahuje nesprávne informácie alebo nepravdivé tvrdenia. Sociálna sieť je pod drobnohľadom najmä v posledných niekoľkých týždňoch, potom, čo odmietla nasledovať príklad Twittru, ktorý začal kontrolovať zavádzajúce vyhlásenia prezidenta Donalda Trumpa.

Twitter, Facebook a Google: Trumpovo nariadenie ohrozuje slobodu internetu

Krátko po tom čo Twitter odkontroloval dva Trumpove tweety šíriace konšpiračné teórie o hlasovaní poštou, Zuckerberg v rozhovore pre Fox News skritizoval generálneho riaditeľa Twittru, Jacka Dorseya.

„Pevne verím, že Facebook by nemal byť arbitrom pravdy… ,“ uviedol. Dorsey útok Zuckerberga opätoval na Twitteri nasledovne: „Budeme naďalej upozorňovať na nesprávne alebo sporné informácie o voľbách na celom svete. A pripustíme si … akékoľvek chyby, ktoré urobíme.“ Dodal: „To z nás neurobí„ arbitra pravdy. Naším zámerom je odhaliť protichodné vyhlásenia a poukázať na sporné informácie, aby sa ľudia mohli sami rozhodnúť… “

Zuckerberg vyhlásil: „Máme pravidlá proti prejavom, ktoré spôsobia bezprostrednú fyzickú ujmu alebo potláčajú hlasovanie a nikto nemá z týchto pravidiel výnimku. Zodpovednosť však funguje iba vtedy, ak vidíme, čo hovoria tí, ktorí sa usilujú o naše hlasy, aj keď sa nám vnútorne nepáči, čo hovoria.“ Zuckerberg dodal, že verí, že najlepší spôsob, ako udržať politikov zodpovedných, je prostredníctvom hlasovania.

„Verím, že by sme mali voličom dôverovať, že sa zvládnu rozhodnúť sami,“ napísal. „Preto si myslím, že by sme mali udržiavať čo najotvorenejšiu platformu sprevádzanú ambicióznym úsilím o zvýšenie účasti voličov.“

Kedy sa globálna zamestnanosť zotaví z kolapsu?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info