fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA SLOVENSKO

Používanie gastrolístkov majú určiť v podnikoch zamestnávatelia

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Koalícia už sa dohodla na riešení používania gastrolístkov.

Povinné používanie gastrolístkov bude v krátkom čase s veľkou pravdepodobnosťou minulosť. Ich ďalšie používanie alebo prípadné nahradenie hotovosťou majú určiť v podnikoch zamestnávatelia, informujú Hospodárske noviny.

Dohodnúť sa na tom mala koalícia a návrh by mal v stredu predložiť minister hospodárstva Richard Sulík na rokovanie vlády. Ešte v máji pritom premiér Igor Matovič tvrdil, že stravné lístky treba zrušiť a v tej istej výške treba dať ľuďom príspevok na stravovanie.

Podľa šéfa kabinetu by sa zrušením straveniek ušetrilo 80 miliónov eur, ktoré inkasujú ich vydavatelia ako sprostredkovateľskú províziu a ukracujú tak o peniaze zamestnancov, zamestnávateľov aj reštaurácie.

Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová k téme povedala, že stravné lístky by mali byť podľa názoru odborárov zachované a ako jedinú zmenu pripúšťa ich „maximálnu elektronizáciu.“

Ľudia majú šetriť, poslancov sa to však netýka

Jednou zo zvažovaných alternatív bolo nahradenie gastrolístkov hotovosťou. To by však podľa prieskumu mohlo viesť k zhoršeniu stravovacích návykov pracujúcich Slovákov. Viac ako polovica (51 %) dnešných používateľov gastrolístkov či stravných elektronických kariet by totiž príspevok použila na iné účely ako stravovanie, napríklad na šetrenie.

Rizikom je najmä to, že hotovosť je na rozdiel od stravných lístkov alebo elektronickej stravovacej karty možné použiť na kúpu čohokoľvek.

Obvinená v korupčnej kauze štátnych lesov zastrašovala svedka kamarátstvom s policajtmi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info