fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Agentúra FDA tvrdí, že hydroxychlorochín už nie je prínosný pre pacientov s Covid-19

Ilustračné foto: pixabay.com

Americké regulačné orgány zrušili núdzové schválenie používania hydroxychlorochínu na liečbu Covid-19. Lekári budú stále môcť predpisovať liek, ktorý si mimochodom nedávno vzal aj sám prezident Donald Trump, informuje portál RT.

Vedkyňa Denise M. Hintonová z agentúry pre výživu a liečivá (FDA) v pondelok prehlásila, že „už nie je rozumné veriť tomu“, že hydroxychlorochín (HCQ) a chlórchín (CQ) môžu byť účinné proti Covid-19, ako je uvedené v núdzovom povolení EUA 039 z apríla 2020.

Aj keď pripúšťa, že sa neuskutočnil dostatočný výskum účinnosti lieku, FDA tvrdí, že na základe doterajších štúdií táto liečba nepomáha znižovať vírusovú záťaž u pacientov s Covid-19.

„Nedávne údaje z veľkej kontrolnej štúdie nepreukázali prínos pre prežitie alebo iné kladné výsledky, ako je dĺžka pobytu v nemocnici alebo potreba ventilácie pri liečbe u hospitalizovaných pacientov s Covid-19,“ napísala Hintonová.

Medzi štúdie, ktoré FDA preskúmavala, patrila kontroverzná štúdia uverejnená minulý mesiac v Lancete, ktorá bola neskôr stiahnutá kvôli problémom s údajmi. Hintonová tvrdí, že agentúra nezohľadnila štúdiu z konečnej analýzy.

Českí lekári už vedia, prečo covid-19 zabíja hlavne obéznych ľudí

List citoval „presvedčivý dôkaz o nedostatočnom prínose“, pochádzajúci zo štúdie RECOVERY, randomizovanej štúdie sponzorovanej Oxfordskou univerzitou vo Veľkej Británii, ktorá poskytla HCQ 1 542 pacientom z 11 000 dobrovoľníkov a skončila 5. júna.

Hintonová uviedla, že „už nie je rozumné veriť, že známe a potenciálne prínosy CQ a HCQ prevažujú nad známymi a potenciálnymi rizikami spojenými s autorizovaným použitím.“

CQ a HCQ sa už desaťročia používajú na liečenie malárie, lupusu a reumatoidnej artritídy so známymi vedľajšími účinkami, ako je arytmia, nízky krvný tlak a poškodenie svalov alebo nervov. FDA pripustila, že mala veľmi obmedzené údaje o výskyte vedľajších účinkov medzi Američanmi liečenými týmto liekmi.

Trump HCQ navrátil v apríli ako jednu z možných liečebných metód pre Covid-19 a minulý mesiac odhalil, že sám ho berie ako profylaktický liek.

Pacienti s Covid-19 môžu stále dostávať HCQ a CQ, ale FDA ich použitie v nemocniciach mimo klinických testov neodporúča.

Prostriedky na dezinfekciu rúk môžu byť nebezpečné

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info