fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Podozrenie z cenzúry vo vysielaní sa nepotvrdilo, konštatuje Rada RTVS

Zdroj: TASR

Podozrenie z cenzúry sa v súvislosti s informovaním o telefonáte bývalého predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka s obvinenou Alenou Zs. v rámci vysielania RTVS nepotvrdilo.

Konštatuje to Rada RTVS na základe správy špeciálnej komisie, ktorá mala prešetriť údajné cenzorské zásahy v sekcii spravodajstva a publicistiky. Uznesenie prijala na svojom pondelkovom rokovaní.

Rada RTVS v tejto súvislosti, rovnako ako špeciálna komisia, poznamenala, že predmetná informácia o telefonickej komunikácii odznela vo vysielaní RTVS v priebehu dvoch dní v rôznych podobách celkovo 53-krát. Fakt, že príspevok nebol zopárkrát publikovaný, označila rada za „štandardné editorské rozhodnutie zodpovedných pracovníkov RTVS“.

Slovensko odmietlo prijať ďalších cudzincov, podľa SIS sú bezpečnostnou hrozbou

Tí zároveň odmietli akékoľvek tlaky z vonkajšieho prostredia, deklarovali, že postupovali len v zmysle štatútu a zákona. Komisia na margo neodvysielaných príspevkov zároveň doplnila, že neobsahovali žiadne informácie navyše, ktoré by neodzneli v rámci ďalších príspevkov. Uznesenie Rady RTVS bude následne doručené aj predmetnému parlamentnému výboru.

Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá požiadal Radu RTVS, aby prešetrila zabezpečenie nestrannosti a plurality v spravodajstve a publicistike verejnoprávneho média a možné porušenia zákona o RTVS i ústavného zákazu cenzúry. Odzneli totiž podozrenia, že vedenie spravodajstva RTVS zlyhalo, nebolo objektívne a preferovalo záujem vtedajšieho predsedu parlamentu.

Výbor sa zaoberal stanoviskom RTVS k štúdii MEMO98. Analýza pod názvom Slovenské voľby 2020 v informačnom priestore konštatovala, že RTVS si nesplnila svoju verejnoprávnu funkciu, keďže nebola nestranná. Okrem štúdie MEMO98 kriticky zhodnotilo spravodajstvo RTVS aj Transparency International Slovensko (TIS).

Matovič a Kollár sa obávajú politického zneužitia dôvodov na odvolanie šéfa prokuratúry

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info