HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Ľudia majú šetriť, poslancov sa to však netýka

Fikcia / Fotokoláž (via Shutterstock/TASR)

Na to, ako si poslanci nechceli zmraziť platy, bude dobré si spomenúť pri nadchádzajúcej debate o výške minimálnej mzdy.

Všetci sme museli koronakríze mnohé obetovať. Osobnú slobodu, mnohí dokonca prácu. Asi stokrát sme počuli od premiéra Matoviča, že musíme byť solidárni a ohľaduplní. Ale existujú ľudia, ktorí stoja nad týmto všetkým. Sú to poslanci Národnej rady Slovenskej republiky.

Predseda parlamentu Boris Kollár stihol prezradiť, že koalícia sa v súvislosti s koronakrízou nezaoberá otázkou zmrazovania platov poslancov. Nerokovali o tom ani poslanecké kluby. Jednoducho, nenašlo sa jediného ľuďmi voleného zástupcu, ktorý by aspoň zauvažoval nad tým, že si tie trojtisícové platy (plus ďalšie dve tisícky ako paušálne náhrady) nezmrazia.

Dôvod je podľa Kollára ten, že „každý poslanec môže prispieť ľuďom zasiahnutých koronakrízou ľubovoľnou sumou cez fond“. Hovoril pritom o Fonde vzájomnej pomoci, ktorý založil premiér Igor Matovič. O tom fonde, z ktorého zatiaľ nebolo vyplatený ani jediný cent… a pomoc teda už určite niekto dávno potrebuje.

Poslanci NRSR požiadali hlavného hygienika, aby zrušil zákaz nedeľného predaja

Stojí za to pripomenúť, že práve do 15. júna sa mali dohodnúť zamestnávatelia s odborármi na nejakom konsenze ohľadom nárastu minimálnej mzdy na budúci rok. A práve v tejto súvislosti prišiel napríklad Richard Sulík s ideou, že minimálne platy by sa mali zmraziť. Hm, tak keď ľuďom áno, prečo poslancom nie?

Nikoho asi neprekvapí, že podobne sú na tom aj v Českej republike. Premiér Babiš dokonca povedal, že ho s nápadom zmrazenia platov kvôli koronakríze doslova vyhnali. Bratia Česi vždy držali groš čo najbližšie pri sebe. U nás sa ale kdekto oháňa solidárnosťou, socializmom, demokraciou, sociálnou demokraciou, spravodlivosťou a poniektorí ešte aj „novou politickou kultúrou“. A mohli by sme pokračovať ďalej. Lenže iba dovtedy, ak sa to nedotkne samotných hlásateľov jedinečných spravodlivých právd na tomto svete.

Pri zmrazení platov by pritom nešlo o nič nového. Poslanci to takto urobili v rokoch 2011-2018 kvôli zlej ekonomickej situácii. Až v roku 2018 si ich potom skokovo navýšili rovno o tisícku! A teraz majú rásť opäť? Nehovorili náhodou všetci, že teraz príde tá druhá vlna koronakrízy – tá ekonomická?

Nuž, prísť môže. Hlavne aby nezasiahla dámy a pánov na hradnom kopci. A ministrov a prezidentku, lebo ich platy sa odvíjajú od výšky tých poslaneckých. Spomeňte si na neochotu poslancov, až zasa raz budete počúvať, ako treba všade šetriť. A aj pri nadchádzajúcej debate o výške minimálnej mzdy. Alebo keď sa zasa za tie platy budú v parlamente vzájomne škrtiť.

Nie nadarmo sa vraví: Sýty hladnému neverí… Dajte mi svoj hlas a potom mlčte!

Transparentne a po novom, tak Matovičovsky

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info