fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Do konkurzu na nového šéfa rozpočtovej rady sa prihlásilo 12 záujemcov, tvrdí Heger

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO). FOTO TASR - Jaroslav Novák

O post nového šéfa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sa uchádza 12 kandidátov. Informoval o tom minister financií Eduard Heger prostredníctvom sociálnej siete.

Podľa ministra je tento počet symbolom, že odborníci dôverujú novej vláde, že chce robiť transparentné a korektné výberové konania. Medzi záujemcami o post predsedu RRZ sú pritom tak zástupcovia akademickej obce, ako aj odborníci zo súkromnej sféry a štátnych inštitúcií. Novozvolený predseda RRZ nahradí vo funkcii Ivana Šramka, ktorému funkčné obdobie vypršalo ešte 26. júna 2019 a nadsluhuje teda už takmer rok.

Do konkurzu na šéfa rozpočtovej rady sa pritom podľa ministra financií prihlásil riaditeľ Ekonomického ústavu SAV Juraj Sipko, finančný manažér Siemens Healthineers Libor Gula, prodekan Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave Marián Smorada, zástupca generálneho riaditeľa a člen predstavenstva Asset Management Slovenskej sporiteľne Roman Vlček, profesor z katedry medzinárodnej ekonomickej teórie a politiky nemeckej Zeppelin University Friedrichshafen Jurko Fidrmuc.

Medzi záujemcami o post predsedu RRZ sú aj vedecký pracovník Fakulty manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave Viliam Páleník, ekonóm a člen ekonomického krízového štábu pri Ministerstve financií SR a Úrade vlády SR Ján Tóth, riaditeľ odboru výskumu Národnej banky Slovenska Martin Šuster, analytik verejných financií v Európskej centrálnej banke Vladimír Solanič.

Premiér sa zastal policajtov zasahujúcich vo Vrútkach

Dvanástku záujemcov uzatvára trojica pozostávajúca z konzultanta a poradcu pre projekty v oblasti finančného sektora a zdravotníctva Martina Barta, podnikateľa a prednostu miestneho úradu bratislavskej mestskej časti Staré mesto Martina Mlýneka a ekonomického analytika z Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky Libora Meliorisa.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vznikla v roku 2012 na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorým sa na Slovensku zaviedla dlhová brzda. Rada je nezávislý orgán monitorovania a hodnotenia vývoja hospodárenia Slovenskej republiky a hodnotenia plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti. Ivan Šramko bol zvolený parlamentom za jej prvého predsedu v júni 2012 na sedemročné funkčné obdobie.

Predsedu pritom volí na návrh vlády Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov. Okrem predsedu má rada ďalších dvoch členov, z ktorých jedného navrhuje guvernér Národnej banky Slovenska a druhého prezident SR. Aktuálne sú členmi rady okrem Ivana Šramka Anetta Čaplánová a Juraj Kotian.

Uhrík podal trestné oznámenie na premiéra Matoviča pre výroky o NSDAP

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info