fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

J. Hrabko: Núdzový stav sa končí, ale obchody ostanú v nedeľu zatvorené

Juraj Hrabko / Tablet.tv

Mimoriadna situácia trvá ďalej, zrušenie kontrol na hraniciach považuje publicista Juraj Hrabko za predčasné.

Núdzový stav na Slovensku sa v sobotu končí bez ohľadu na to, že to tento týždeň konštatovala vo svojom rozhodnutí aj vláda. V platnosti však ostáva mimoriadna situácia vyhlásená uznesením vlády 11. marca, čo okrem iného znamená aj to, že obchody ostávajú v nedeľu zatvorené. V diskusii na Tablet TV to uviedol publicista Juraj Hrabko.

Zatiaľ čo predlžovanie trvania mimoriadnej situácie na Slovensku považuje Hrabko za neopodstatnené, režim na hraniciach sa podľa neho otvoril príliš rýchlo a vytvára tým riziko zavlečenia druhej vlny pandémie nového koronavírusu na Slovensko.

„Rozhodnutie vlády o zrušení núdzového stavu je iba technická informácia, ten by sa skončil tak či onak, lebo zákon jasne hovorí o tom, že môže trvať maximálne 90 dní a nie je možné ho predlžovať,“ konštatoval Hrabko.

Ponechanie nedele ako sanitárneho dňa je podľa právnikov protiústavné

„Druhá vec je mimoriadna situácia, ktorá trvá ďalej. Pri nej platí tá istá požiadavka ako pri núdzovom stave, teda vláda má neustále skúmať, či dôvody, pre ktoré bola mimoriadna situácia vyhlásená, nepominuli. Osobne si myslím, že dôvod na pretrvávanie mimoriadnej situácie dnes už nie je,“ povedal Hrabko. „Ak by vláda odvolala mimoriadnu situáciu, všetko by vrátila do stavu, v akom to bolo predtým, teda ani obchody by sa v nedeľu nemuseli dezinfikovať a nemuseli by byť zatvorené,“ dodal.

Naopak, zrušenie kontrol na hraniciach a úplné nahradenie štátnej karantény domácou považuje Hrabko za predčasné.

„Rakúsko sa napríklad chystá otvoriť hranice aj s Talianskom. Teda výpočet krajín, ku ktorým sme otvorení, reálne vôbec neplatí, keď napríklad z Talianska sa k nám ktokoľvek bude môcť dostať cez Rakúsko. Stále si myslím, že aspoň nejaké kontroly na hraniciach mali ostať a aspoň merať teplotu, keď nie rovno využívať rýchlotesty. Sme už úplne otvorení a nemôžeme sa potom čudovať, ak sa to vráti,“ povedal Hrabko.

AKTUÁLNE: Kotlebovci s návrhom na zákaz nedeľného predaja v parlamente neuspeli

Pellegrini zisťuje pomer síl

Vyhlásením, že plánuje vytvoriť novú politickú stranu, Peter Pellegrini podľa Hrabka definitívne vzdal boj o stoličku predsedu Smeru-SD. „To, čo sa udialo, už bol iba oficiálny ústup a hodenie uteráku do ringu. Z tohto súboja vycúval,“ komentuje Hrabko.

Medializované informácie, podľa ktorých mal Robert Fico neoficiálne ponúknuť Pellegrinimu podporu pri kandidatúre na predsedu Smeru-SD, podľa Hrabka netreba brať vážne. „To sú iba reči a kino,“ tvrdí publicista

„Dni Roberta Fica ako politika sú už spočítané. Smer-SD nastupuje na trajektóriu ĽS-HZDS a SDKÚ-DS,“ povedal. To však podľa Hrabka automaticky neznamená, že tento proces sa uskutoční rýchlo. „Nikto nehovorí, že Smer Roberta Fica skončí okamžite a úplne a že v nasledujúcich voľbách už neprekročí päť percent,“ dodal.

Pellegriniho stranu by volilo 59 percent voličov Smeru-SD

Podľa Hrabka sa dá zatiaľ len ťažko odhadovať, aká silná bude nová Pellegriniho strana. „Politika nie je o predstavách, ale o jednotlivých mocenských krokoch a Peter Pellegrini ukazuje, že sa v nej už niečo naučil,“ poznamenal na margo toho, že sa vzdal postu podpredsedu Smeru-SD, ale nie straníckeho členstva.

„Jeden z dôvodov, prečo zatiaľ ostáva členom Smeru-SD, je podľa mňa to, že potrebuje zistiť pomer síl. Okrem toho je podpredsedom parlamentu a členom strany ostáva aj preto, aby nebol dôvod ho z tohto kresla popohnať,“ uvažuje Hrabko.

Pellegriniho rozhodnutie rozpútalo vlnu odchodov zo Smeru. Ako bude vyzerať jeho strana?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info