fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trump šokuje „hrozbou napadnúť“ Seattle a vyčistiť anarchistickú zónu

Na snímke príslušníci americkej Národnej gardy kráčajú v americkom Seattli / tasr

Starosta mesta Seattle Jenny Durkan odmietol „hrozbu“ amerického prezidenta Donalda Trumpa o vyslaní vojakov na odstránenie demonštrantov okupujúcich opustenú policajnú stanicu, pričom tvrdí, že by to bola „nelegálna“ invázia, informuje portál RT.

Starosta reagoval na prezidentove štvrtkové vyjadrenie, v ktorom hrozil priamym zásahom, ak úradníci mesta Seattle „neprevezmú svoje mesto späť“. Durkan trvá na tom, že takýto krok by porušil ústavné práva protestujúcich.

„Zákonné zhromažďovanie a vyjadrovanie práv vyplýva z prvého dodatku. Nie je to terorizmus, je to vlastenectvo,“ uviedol Durkan.

„Hrozba napadnutia Seattlu nie je len nevítaná, ale aj nezákonná,“ ďalej poznamenal starosta.

Skupina demonštrantov v nedeľu obsadila oblasť v štvrti Capitol Hill, ktorá zahŕňa niekoľko mestských blokov a vytvorila „autonómnu zónu“ po tom, ako polícia opustila svoje sídlo východného okrsku.

USA sa už raz pokúsili žiť bez polície. Išlo doslova o „Divoký západ“

Prezident označil okupantov za „domácich teroristov“ a opakovane vyzval Durkana, aby ich odstránil, ale starosta doteraz neprejavil žiadnu ochotu.

Nielen zástancovia práva a poriadku, ale aj samotní demonštranti požadujú, aby starosta a šéf policajného zboru v Seattli Carmen Best rezignovali, ale Durkan tieto požiadavky odmietol a prehlásil, že ani jeden z nich nemá v úmysle odstúpiť.

Spojené štáty obnovujú vojenskú pomoc Ukrajine

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info