fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Súd zablokoval majetok odsúdeneho Bašternáka, jeho rodina s ním nemôže nakladať

Ladislav Bašternák. Foto: TASR

Pred odchodom do väzenia Ladislav Bašternák prepísal v úmysle vyhnúť sa tomu, aby prepadol v prospech štátu, časť svojho majetku na svojich blízkych. Súd však teraz majetok predbežne zablokoval a jeho rodina s ním aktuálne nemôže nijakým spôsobom nakladať. 

Bašternák takýmto spôsobom prepísal napríklad na svoju manželku vilu aj s pozemkami pod Slavínom či chatu v Donovaloch. Svojmu bratovi venoval byt v bratislavskej Dúbravke a taktiež svoju firmu Balax, ktorá vlastnila pozemok pri rezorte Bonaparte. 

Tieto a ďalšie nehnuteľnosti tak zrejme čoskoro pripadnú Slovenskej republike, píše Denník N. Predbežné opatrenie, ktoré vydal Okresný súd Bratislava I. zároveň zakazuje Bašternákovej manželke s majetkom narábať. 

Slovensko bojuje o milióny z Bašternákovho majetku

Denník N vysvetľuje, že súd rozhodol na základe odporovacej žaloby. Tú štát v zastúpení ministerstva vnútra podal iba pred niekoľkými dňami. S majetkom tak po novom nemôže nakladať ani Bašternákov brat, jeho rodičia či Katarína Horváthová, ktorá medzičasom odkúpila byt v rezorte Bonaparte. 

Rovnako je zablokovaný aj obchodný podiel firmy KLM group. Ten Bašternák prepísal na svojho právnika Petra Filipa. Zablokované sú taktiež aj záložné práva zriadené na chatu v Donovaloch, ktorými disponuje Jozef Potiska.

Podľa Denníka N by štát nemal šancu majetok odsúdeného podnikateľa získať v prípade, ak by sa po februárových voľbách nezmenila vláda. Nové vedenie ministerstva spravodlivosti totiž odvolalo správkyňu konkurznej podstaty Bašternákovho majetku Lenku Ivanovú,  ktorá vo veci podania odporovacej žaloby nekonala. 

Slovensko bojuje o milióny z Bašternákovho majetku

Ako v patok pre TASR uviedla hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Barbara Túrosová, Okresný súd Bratislava I  zablokoval majetok odsúdeného Ladislava Bašternáka. „Ide o pozemky a nehnuteľnosti na Donovaloch, byty a spoluvlastnícke podiely v Bratislave, obchodné podiely či štvorkolky a motocykle,“ priblížila Túrosová.

Súd takisto zakázal jeho manželke a ďalším žalovaným prevádzať, prenajímať, dávať do užívania, alebo zaťažovať vecnými bremenami majetok, ktoré na nich odsúdený Bašternák previedol.

Súd sa rozhodnutím stotožnil s názorom právneho zástupcu štátu v tejto kauze, podľa ktorého má štát v konkurznom konaní postavenie veriteľa a má právo odporovať vykonaným právnym úkonom úpadcu, v tomto prípade odsúdeného Bašternáka. Súčasná správkyňa Lenka Ivanová napriek počiatočnému prísľubu odporovacie žaloby nepodala s odôvodnením, že v priebehu konkurzu neboli splnené hmotnoprávne podmienky na uplatnenie odporovacieho práva.

Medzinárodný trestný súd odsúdil Trumpove sankcie voči sudcom

Ministerstvo vnútra po posúdení vývoja situácie rozhodlo o obstaraní externých právnych služieb. Slovenská republika v zastúpení Okresného úradu Bratislava právne zastúpená spoločnosťou Dentons Europe koncom mája podala na súd odporovacie žaloby a návrhy na neodkladné opatrenia.

„Ministerstvo vnútra na základe rozhodnutia súdu konštatuje, že postoj správkyne Lenky Ivanovej bol nedôvodný a v rozpore s jej zákonnou povinnosťou obhajovať záujmy veriteľov s odbornou starostlivosťou,“ uviedla hovorkyňa. Okresný úrad v Bratislave už navrhol súdu jej odvolanie a zároveň ustanovenie nového správcu konkurznej podstaty.

Súd vydal uvedené rozhodnutia 8. júna, uznesenia sú vykonateľné dňom doručenia, čiže od 12. júna, priblížilo MV SR. Žalovaní však môžu podať odvolanie. Ďalším krokom v tomto procese bude návrh na zápis obmedzujúcich poznámok k majetku Bašternáka v katastri nehnuteľností.

Trump šokuje „hrozbou napadnúť“ Seattle a vyčistiť anarchistickú zónu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info