fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Spojené štáty obnovujú vojenskú pomoc Ukrajine

vojaci armáda USA
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Spojené štáty sa rozhodli obnoviť vojenskú pomoc pre Ukrajinu, ktorú vlani pozastavil prezident USA Donald Trump. Informovala o tom agentúra AFP.

Americké ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že poskytne Kyjevu 250 miliónov dolárov na posilnenie kapacít v oblasti obrany, námorného a leteckého prieskumu a komunikačných technológií.

Pomoc má zlepšiť aj kybernetickú bezpečnosť Ukrajiny, aby dokázala čeliť „ruským útočným kyberoperáciám a dezinformáciám“.

Okrem USA poskytuje vojenskú pomoc Kyjevu aj Severoatlantická aliancia. Západ svoju podporu Ukrajine zintenzívnil po ruskej anexii Krymu v roku 2014 a vypuknutí konfliktu v Donbase.

Spojené štáty sa rozhodli poskytovanie pomoci obnoviť po tom, ako si overili, že Ukrajina implementovala požadované reformy armády. Počas uplynulého roka ukrajinská vláda podnikla „významné kroky“ v oblasti posilnenia civilnej kontroly nad ozbrojenými zložkami, reforiem riadenia a veliacich štruktúr a zníženia úrovne korupcie, uviedol vo štvrtok Pentagón.

Ruská tajná služba tvrdí, že zmarila teroristický útok na Kryme

Prezident Trump vlani pozastavil poskytnutie pomoci Kyjevu. Usiloval sa pritom donútiť ukrajinskú vládu, aby mu pomohla zdiskreditovať jeho predpokladaného súpera v prezidentských voľbách Joea Bidena.

Po prezradení celej záležitosti vypukol škandál, ktorý napokon viedol k neúspešnému pokusu o Trumpovo odvolanie na pôde amerického Kongresu.

Spojené štáty pôvodne plánovali poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 400 miliónov dolárov, medzičasom ju však znížili na 250 miliónov.

Zelenskyj chce v októbri uskutočniť komunálne voľby, aj na Kryme

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info