HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Americký diplomat potvrdzuje Trumpov plán stiahnuť jednotky z Nemecka

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a americký prezident Dolnald Trump / TASR (AP)

Tvrdenie Richarda Grenella, bývalého veľvyslanca v Berlíne, predstavuje pre transatlantické spojenectvo nový problém

Bývalý americký veľvyslanec v Berlíne, Richard Grenell potvrdil, že USA plánujú stiahnuť jednotky z Nemecka, čo je ďalšou ranou pre už dlhšiu dobu napäté transatlantické vzťahy, píše ft.com. V rozhovore pre denník Bild Zeitung, Grenell, blízky spojenec prezidenta Donalda Trumpa, vyhlásil, že Spojené štáty vysielajú správu v ktorej hovoria, že „americkí daňoví poplatníci sú už trochu unavení z toho, že platia príliš veľa za obranu iných krajín.“ Povedal, že Trump tento krok už dlho označoval za svoj „politický bod.“

Wall Street Journal minulý týždeň informoval, že USA majú v úmysle stiahnuť  9 700 amerických vojakov umiestnených v Nemecku, čo predstavuje asi 30 percent súčasnej sily. Trumpova vláda tento krok nepotvrdila, avšak tento krok vyvolal nevôľu aj u republikánov v Kongrese.

Toto vyjadrenie spôsobilo v Nemecku zdesenie. Najsilnejšia ekonomika EU považuje vojenskú prítomnosť USA za silný symbol záväzku Washingtonu brániť svojich európskych spojencov. Existujú obavy zo stiahnutia  amerických jednotiek a to hlavne preto lebo tento krok by povzbudil Rusko, ktoré sa už v minulosti usilovalo využívať rozpory medzi členmi NATO.

Rokovania o posilnení vojenskej prítomnosti v Poľsku napredujú

Nemecké orgány spočiatku odmietli komentovať túto správu. Hovorkyňa nemeckej vlády Ulrike Demmerová však v stredu uviedla, že ministri boli informovaní o tom, že administratíva USA skutočne „zvažuje“ zníženie americkej vojenskej prítomnosti v Nemecku. Povedala, že si nie je vedomá konečného rozhodnutia. V rozhovore pre Bild sa však zdá, že Grenell potvrdil stiahnutie vojsk, pričom uviedol, že v Nemecku ponechá celkom 25 000 amerických vojakov. „Nezdá sa mi, že by to bolo malé číslo,“ uviedol.

Niektoré nemecké médiá naznačili, že Trumpove rozhodnutie stiahnuť jednotky prišlo potom, čo sa nemecká kancelárka, Angela Merkelová odmietla zúčastniť na samite G7, ktorý chcel tento mesiac prezident Spojených štátov usporiadať. Ako dôvod uviedla pandémiu koronavírusu.

Grenell, ktorý po dvoch rokoch odstúpil z funkcie veľvyslanca, údajne vstúpil do predvolebnej kampane Donalda Trumpa. Povedal, že v auguste a septembri 2019 sa v Nemecku viedla debata o znížení počtu amerických vojakov a nemecké médiá tieto rozhovory v tom čase zamietli zo stola ako „fantáziu“ a „PR senzáciu.“

„Potom sme v septembri minulého roku išli na summit NATO v Londýne a hovorili sme o stiahnutí jednotiek,“ dodal. „Nikoho nemôže prekvapiť, že Donald Trump privádza vojakov domov.“ Grenell navrhol tento krok v súvislosti s plánmi Donalda Trumpa stiahnuť vojakov z rôznych vojenských oblastí, vrátane Afganistanu, Sýrie, Iraku, Južnej Kórey a Japonska.

Severná Kórea tvrdí, že vo vzťahu s Trumpom nevidí budúcnosť

Americký prezident označil NATO za zastaranú organizáciu a opakovane útočí na európske krajiny – a najmä na Nemecko – za to, že na svoje armády nemíňajú viac. Európski úradníci dúfajú, že stiahnutie vojakov z Nemecka sa dá odvrátiť alebo zmierniť vďaka opozícií zvnútra Trumpovej administratívy alebo zo strany kongresu.

Takmer dve desiatky republikánov v Snemovni reprezentantov tento týždeň napísali Trumpovi list, v ktorom ho vyzývajú, aby prehodnotil tento krok z dôvodu pretrvávajúcich „hrozieb“, ktoré predstavuje Rusko. „Nie je to uzavreté,“ vyhlásil jeden európsky diplomat. „A na konci dňa… má Amerika stále veľký záväzok k bezpečnosti a obrane v Európe.“

Námestník poľského ministra zahraničia, Pawel Jablonski, uviedol, že zatiaľ čo Varšava bola proti zníženiu schopností NATO v Európe, americký krok by mohol byť „krokom k možnému pozitívnemu výsledku“, ak by sa americké jednotky nakoniec presunuli do iných štátov na východnom okraji aliancie. „Vo všeobecnosti sme presvedčení, že stiahnutie akýchkoľvek jednotiek z Európy nie je dobrým signálom, pretože naša spoločná európska bezpečnosť závisí od americkej armády,“ uviedol.

„Nie je to tak, že by existovalo nejaké súperenie medzi Poľskom a Nemeckom alebo Poľskom a akoukoľvek inou krajinou, ale ak sa pozriete na strategické potreby aliancie, je zrejmé, že by sme mali mať viac vojakov a lepšie obranné schopnosti na východnej hranici.“ Takže ak by sa tieto jednotky presunuli na východ, vo všeobecnosti by to bola zo strategického hľadiska dobrá správa.“

Poľsko, znepokojené obnovenou asertivitou Ruska, sa už dlho zasadzuje za väčšiu vojenskú prítomnosť USA v Európe. Minulý rok sa USA dohodli na vyslaní ďalších 1 000 vojakov do krajiny ako súčasť toho, čo americkí predstavitelia označili za „trvalú prítomnosť“.

Kedy sa globálna zamestnanosť zotaví z kolapsu?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info