fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Slovensko uspelo na Súdnom dvore v spore so zdravotnými poisťovňami

Ilustračný obrázok, SHUTTERSTOCK

Slovensko uspelo na Súdnom dvore v spore so zdravotnými poisťovňami. Ten vo štvrtok vyniesol rozsudok v spojených veciach Európska komisia (EK) verzus Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s. a Slovenská republika verzus Dôvera. Informoval o tom Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti s tým, že tento rozsudok je pre Slovenskú republiku veľmi dobrou správou.

„Veľmi nás teší, že sa nám po mnohých rokoch zložitých súdnych sporov podarilo obhájiť, že Slovenská republika pri rôznych opatreniach v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušila pravidlá štátnej pomoci. Išlo o veľmi dôležitý spor pre slovenský systém zdravotného poistenia,“ uviedla zástupkyňa SR pre súdmi EÚ Beatrix Ricziová.

Súdny dvor totiž v spore súkromných zdravotných poisťovní s Európskou komisiou a Slovenskou republikou potvrdil argumenty EK a SR, že činnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a bývalej Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) nemožno považovať za hospodársku činnosť a tieto subjekty teda nie sú podniky v zmysle relevantných ustanovení práva EÚ.

V tomto konaní Súdny dvor rozhodoval o odvolaniach EK a SR proti rozsudku Všeobecného súdu z 5. februára 2018. Týmto rozsudkom totiž Všeobecný súd vyhovel žalobe podanej Dôverou a zrušil rozhodnutie Komisie z 15. októbra 2014 o opatreniach, ktoré poskytla Slovenská republika v prospech SZP a VšZP.

Štát chce znížiť daňové úniky, chystá novelu daňového poriadku

Veľká komora Súdneho dvora vo štvrtok zrušila rozsudok Všeobecného súdu. „Rozhodla s konečnou platnosťou vo veci tak, že žaloba o neplatnosť podaná spoločnosťou Dôvera proti rozhodnutiu Komisie z 15. októbra 2014 týkajúcemu sa štátnej pomoci, ktorú údajne Slovenská republika poskytla dvom iným slovenským poskytovateľom zdravotného poistenia, sa zamieta,“ uviedol Súdny dvor v tlačovom oznámení.

Definitívne sa tým potvrdilo rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, ktoré nekonštatovalo porušenie pravidiel štátnej pomoci zo strany Slovenskej republiky. „Súdny dvor tak definitívne ukončil niekoľko rokov trvajúci a príslušnými súdnymi inštanciami Európskej únie prejednávaný právny spor medzi dvoma slovenskými súkromnými zdravotnými poisťovňami na jednej strane a Slovenskou republikou a Európskou komisiou na strane druhej,“ uzavrel Bubla.

Na letné školy ministerstvo školstva vyčlení pol milióna eur

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info