fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach nie je v rozpore s európskym právom

Ilustračné foto -TASR

Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú schválila pred zhruba troma rokmi ešte predchádzajúca vláda, nie je v rozpore s európskym právom. Rozhodol o tom v Luxemburgu Súdny dvor Európskej únie.

Bývalý prezident SR Andrej Kiska sa pre schválenú regulačnú novelu v Národnej rade SR obrátil v jeseni 2017 na Ústavný súd SR. Nepozdávalo sa mu, že novela vzala právomoc prezidentovi vymenovať a odvolávať nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a tieto kompetencie zostali vláde. Taktiež namietal, že proces cenovej regulácie energií môžu pripomienkovať ministerstvá hospodárstva či životného prostredia. Slovenský ústavný súd sa nakoniec obrátil na Európsky súdny dvor, či slovenská novela nejde proti európskym smerniciam. Ten však v oboch prezidentom namietaných prípadoch nevidí problém.

„Skutočnosť, že právomoc vymenúvať a odvolávať predsedu národného regulačného úradu prešla na Slovensku z prezidenta republiky na vládu, sama o sebe nepredstavuje porušenie smernice o trhu s elektrinou. Slovensko môže rovnako, s výhradou zaručenia nezávislosti regulačného orgánu, stanoviť účasť zástupcov ministerstiev v určitých konaniach pred týmto orgánom s cieľom zabezpečiť ochranu verejného záujmu,“ konštatoval Súdny dvor Európskej únie.

Bývalý prezident Andrej Kiska bol presvedčený, že vďaka regulačnej novele nie je regulačný úrad ochránený od politických tlakov, stratí svoju nezávislosť. „Zle formulovaná stratégia, protichodné ciele, konflikty záujmov, slabá kontrola a zlé pravidlá. Slovenské domácnosti a zamestnávatelia v dôsledku toho platia jedny z najvyšších poplatkov za distribúciu elektriny a koncová cena elektriny pre podnikateľov patrí dokonca medzi najvyššie v celej EÚ,“ zdôraznil vtedy bývalý prezident. Podľa vtedajšieho ministra hospodárstva Petra Žigu bývalý prezident SR chcel svojimi krokmi v otázke regulačnej novely len prekryť svoje kauzy.

MIMORIADNE: Pracovníkov školy vo Vrútkach napadol neznámy útočník

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info