fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Korčok pozval Lavrova na Slovensko, hovorili o slovensko-ruských vzťahoch

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). FOTO TASR - Jaroslav Novák

„Rusko považujeme za dôležitú krajinu, ktorá hrá významnú úlohu v medzinárodných vzťahoch,“ povedal slovenský minister zahraničných vecí.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok pozval svojho ruského rezortného partnera Sergeja Lavrova na návštevu Slovenska a tohtoročnú konferenciu GLOBSEC. Počas telefonického rozhovoru sa venovali aktuálnemu stavu slovensko-ruských vzťahov s dôrazom na obchodno-ekonomickú spoluprácu a aktuálnym medzinárodnopolitickým témam vrátane bezpečnostnej problematiky. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

„Rusko považujeme za dôležitú krajinu, ktorá hrá významnú úlohu v medzinárodných vzťahoch. Chceme ďalej rozvíjať dvojstranné vzťahy na báze vzájomného rešpektu na prospech našich občanov,“ priblížil Korčok.

Dialektika vidlí (Fedor Lukjanov)

„Máme na viaceré otázky odlišné názory, vyplývajúce z nášho členstva v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii, Slovensko rozhodne podporuje územnú integritu Ukrajiny a neuznáva anexiu Krymu. Na tom sa nič nemení. Tieto postoje nie sú však prekážkou, ale súčasťou nášho dialógu,“ konštatoval.

Minister zdôrazňuje, že jedným z nevyhnutných predpokladov pozitívneho posunu riešenia konfliktu na Ukrajine je implementácia Minských dohôd. Zároveň vyjadril znepokojenie z pokračujúceho násilia na Donbase, v dôsledku čoho neustále dochádza k obetiam na životoch aj v radoch civilného obyvateľstva.

Slovensko má podľa MZVaEZ záujem o pokračovanie spolupráce v oblasti dodávok energonosičov, vrátane udržania súčasného smerovania tranzitu ruského zemného plynu cez územie SR. Podľa Korčoka sa však doterajšie ekonomické vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom výrazne zužujú na oblasť energetiky a treba začať uvažovať o tom, kde je ďalší potenciál, vrátane možností pre slovenské firmy na ruskom trhu.

„Odhodlaní ísť do vojny“: Čína poslala stíhacie lietadlá, aby obkľúčili Taiwan

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info