fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Pre niekoľko pacientov s koronavírusom kolabujú nemocnice aj lekári

tired doctor lekár
Ilustračné foto: shutterstock

Za súčasnými problémami v nemocniciach stojí podľa vyjadrení lekárov núdzový stav, ktorý vláda Igora Matoviča (OĽaNO) stále odmieta zrušiť. Napriek nízkemu počtu pacientov nakazených koronavírusom a ústupu ochorenia na Slovensku lekári stále pracujú v nevyhovujúcich podmienkach. 

„Krajne vyčerpaná som skolabovala na pracovisku po mnohých hodinách nadčasov v dňoch za sebou bez oddychu. Ale pozor: krízový stav! Nesmieme si brať ani náhradné voľno, ani dovolenku, a ak to už náhodou nezvládate, pod hrozbou pokuty nesmiete dať ani výpoveď. Za toto nemôže žiadna konkrétna nemocnica, ale náš systém zdravotníctva, ktorý podľa mojej skúsenosti hraničí s tyraniou,“ popisuje pre denník Plus Jeden Deň aktuálny stav v nemocniciach jedna z lekárok bratislavského Onkologického ústavu sv. Alžbety.

K slovám lekárky sa pridáva aj zdravotnícky personál z ostatných bratislavských nemocníc, ktorý hovorí o provizórnom fungovaní zdravotníckych zariadení počas núdzového stavu. Ten bude z rozhodnutia vlády zrušený až po uplynutí ústavnej 90 dňovej lehoty 14. júna. 

AKTUÁLNE: Nosenie rúšok vonku už nebude povinné (aktualizácia)

„Ružinov sa ocitol v rozklade a infekčná klinika je prakticky prázdna,“ hovorí ďalšia lekárka. Stav v nemocniciach je vážny aj napriek tomu, že napríklad na bratislavských Kramároch bolo za posledné tri mesiace na koronavírus liečených iba 61 pacientov. 

Plus Jeden Deň dopĺňa, že v ružinovskej nemocnici bolo za ten istý čas na ochorenie COVID-19 liečených 14 pacientov a na Antolskej v Petržalke len dvaja pacienti. Dohromady sa v Bratislave liečilo 77 pacientov s koronavírusom. 

Lekári okrem toho kritizujú aj plytvanie finančnými zdrojmi a zdravotníckym personálom. Mnohé veci, o ktorých rozhodovalo ministerstvo zdravotníctva, podľa nich nedávajú zmysel. Aj z tohto dôvodu sa podľa denníka Plus Jeden Deň viacerí z nich chystajú po ukončení núdzového stavu podať výpoveď. 

Účastníkom sobotných protestov hrozí postih, Matovič urobil chybu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info