fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Polícia: Vládu mohli odpočúvať cudzie spravodajské služby

spy computer špión počítač
Ilustračné foto: shutterstock

Štátna počítačová sieť Govnet mohla byť bola celá odpočúvaná.

Utorňajší zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) súvisí podľa Denníka E s podorením polície, že štátna počítačová sieť bola celá odpočúvaná. Sledované tak mohli byť všetky vládne maily prechádzajúce sieťou Govnet, ktorú NASES spravuje.

Podozrenie sa týka aj možného odpočúvania telefonických hovorov. „Polícia pracuje s podozrením, že odpočúvanie mohli zabezpečovať cudzie spravodajské služby, ale aj súkromný sektor,“ píše Denník E s tým, že  vyšetrovatelia na jednotlivých serveroch zaistili podozrivé zariadenia.

„Dnešný zásah polície v priestoroch Úradu vlády a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu, povedala pre Aktuality.sk vicepremiérka pre informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). Podľa Aktualít mala polícia zaisťovať servery.

NAKA zasahovala v Humennom, dôvodom bol výber mestských policajtov

Vyjadrenia vicepremiérky však skôr naznačovali trestnú činnosť v oblasti hospodárskej kriminality. „Verím, že polícia tieto podozrenia vyšetrí a páchatelia budú v prípade dokázania viny potrestaní. Keď som pri nástupe do úradu povedala, že mojím cieľom je skončiť eldorádo v informatizácii a vyčistiť informatizáciu od firiem, ktoré dlhodobo parazitovali na štáte, myslím to ako vážny záväzok k občanom. Nebude to ľahký boj, v informatizácii sú obrovské záujmy a štát platí ročne za informatizáciu stovky miliónov eur,“ povedala Remišová podľa TASR.

Podľa svojich slov si je vedomá faktu, že stojí proti silným záujmovým skupinám, ktoré dlhodobo mali zaručený zisk od štátu. Napriek tomu plánuje postupovať razantne a nekompromisne, aj keď očakáva nepríjemnosti pri fungovaní rôznych systémov.

Pre niekoľko pacientov s koronavírusom kolabujú nemocnice aj lekári

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info