fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Obmedzenia pohybu mali na Covid-19 malý vplyv

Ilustračný obrázok / Pixabay

Profesor Michael Levitt, ktorý prednáša na Stanforde, je presvedčený, že v skutočnosti je len veľmi málo pravdy na tom, že celosvetové bezpečnostné opatrenia proti koronavírusu pomohli spomaliť šírenie choroby.

V rozhovore pre portál RT biofyzik Levitt, ktorý získal Nobelovu cenu, uviedol, že nie je dôvod pochybovať o oficiálnych čínskych údajoch, keďže ich štatistiky zodpovedajú aj pozorovaniu, ktoré sa uskutočnilo na iných miestach.

„To, čo sa stalo v Číne, je presne rovnaká dynamika krivky, ako na Novom Zélande,“ uviedol Levitt. „Ak by si Čína vytvárala štatistiky, musela by mať stroj času. A ak majú stroj času, tak by nás už dávno porazili vo všetkom,“ dodal profesor Levitt.

Vedci veria, že obmedzujúce opatrenia, ktoré boli zavedené v mnohých krajinách na celom svete, neboli v skutočnosti také účinné. Prevažná väčšina prenosov chorôb sa skutočne vyskytla pred nadobudnutím účinnosti zablokovania – a v mnohých krajinách ľudia neboli takí dychtiví dodržiavať pravidlá, čím sa obmedzenia stali ešte zbytočnejšími.

Aj keď sa v Európe situácia s pandémiou zlepšuje, globálne sa zhoršuje, tvrdí WHO

Levitt verí, že najlepšou stratégiou pre vlády by bolo zamerať sa na ochranu staršej populácie a zároveň umožniť ostatným voľný pohyb. „Vírus je najinfekčnejší a najnebezpečnejší vtedy, keď o ňom ešte neviete, že existuje,“ dodal profesor.

Napríklad Švédsko, ktoré bolo tvrdo kritizované za svoj „nezodpovedný“ prístup k pandémii, zostáva za najhoršie zasiahnutými krajinami, ako sú Belgicko a Spojené kráľovstvo.

Aj keď sa v Európe situácia s pandémiou zlepšuje, globálne sa zhoršuje, tvrdí WHO

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info