fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA SLOVENSKO

Matovič: Výhradou vo svedomí by sme urobili z predavačiek hlupákov

Premiér SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Baumann

Návrh koaličných parnerov, aby si mohli predavači v maloobchode v prípade nedeľného predaja uplatniť výhradu vo svedomi, je podľa šéfa hnutia OĽaNO „Potemkinova dedina“.

„Tváriť sa, že toto je riešenie, je naozaj robenie z tých predvačiek hlupákov. Oni nie sú vôbec slobodné. Oni keď si chcú svoju robotu zachovať, oni nemajú slobodu povedať zamestnávateľovi, že neprídu v nedeľu do roboty, lebo o tú robotu prídu,“ vyhlásil v utorok Igor Matovič.

Ako dodal, on sám je za trvalé zatvorenie obchodov v nedeľu. Ctí si však koaličnú dohodu, pretože „bohužiaľ, jeden koaličný partner zastáva názor tých 12 % zamestnancov maloobchodu, ktorí chcú chodiť v nedeľu do roboty,“ povedal premiér.

K úplnému zákazu nedeľného predaja možno nedôjde, nahradiť ho má výhrada vo svedomí

Až 88 percent pracovníkov v maloobchodných predajniach je podľa prieskumu agentúry 2muse, za to, aby ostali tieto obchody zatvorené aj po odznení koronakrízy.

Z prieskumu agentúry Focus na reprezentatívnej vzorke obyvateľstva však vyplýva, že ak by bolo prijaté riešenie, že zamestnanec by mal právo odmietnuť prácu v nedeľu a zamestnávateľ by to musel akceptovať, tak by takéto riešenie považovalo za dobré až približne 7 z 10 opýtaných (69 %).

Sme rodina, SaS a Za ľudí preferujú aktuálne kompromis, ktorý má spočívať v individuálnej výhrade vo svedomí predavačov. „Výhrada vo svedomí je rozumným kompromisom medzi jednou a druhou stranou. Každý sa v tom nájde, nebude sa eskalovať napätie a spoločnosť sa upokojí,“ obhajuje podľa Denníka E pozmenený návrh predseda koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár. 

Kollárove slová sú  v zhode aj s názorom Richarda Sulíka (SaS), ktorý takýto krok považuje za väčšiu mieru slobody než v prípade plošného zákazu predaja v nedeľu. Aktuálne však túto tému nepovažuje za prioritnú a podľa vlastných slov sa jej bude venovať až vtedy, keď niekto s týmto návrhom vyrukuje. 

Matovič by chcel obchody nechať v nedeľu zatvorené natrvalo

To, aby bola nedeľa vyhlásená za deň pracovného voľna je zámerom novely Zákonníka práce, ktorú do Národnej rady SR predložili opoziční poslanci zo strán Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

V nedeľu pravidelne alebo občas pracuje 31 % zamestnaných Slovákov. Pravidelne pritom trávi nedeľu v práci 16,3 % zamestnaných, ďalších 14,6 % sa týka pracovná nedeľa občas.

So zatváraním obchodov v nedeľu by súhlasila väčšina Slovákov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info