fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER KOMENTÁRE

Matovič neuznáva svedomie

svedomie
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Kĺzavý medián je už dlhšie na čísle nula. Ide pritom o rovnakú hodnotu, akú má Matovič schopnosť empatie voči ľuďom s iným názorom.

Tri koaličné strany a 69% Slovákov považuje za dobré riešenie, aby zamestnanec mal právo odmietnuť prácu v nedeľu a zamestnávateľ by to musel akceptovať. Ale aj napriek jasným signálom si Igor Matovič neodpustí zbytočné dúchanie do plameňov vášní namiesto toho, aby riešil omnoho horúcejšie ekonomické problémy.

„Tváriť sa, že toto je riešenie, je naozaj robenie z tých predavačiek hlupákov,“ vyhlásil napríklad aktuálne pán premiér. Otázkou však skôr je, či hlupáka nerobí zo seba. Lebo ak by v maloobchode naozaj došlo na lámanie chleba, vďaka nemu a jeho neutíchajúcej snahe nechať obchody zatvorené by o prácu prišli tisíce zamestnancov.

Zákaz nedeľného predaja je okrem toho najmä ideologickým sporom, pretože ho presadzujú kresťansky orientovaní politici. Dá sa pritom elegantne vyriešiť v prípade hroziacej vládnej krízy kompromisom o výhrade vo svedomí. Lebo ak tento systém funguje v zdravotníctve u lekárov, odmietajúcich vykonávať interrupcie, prečo by nemohol fungovať aj v obchodoch?

Matovičove argumenty o tom, že predavačky by v takom prípade prišli o prácu, sú navyše zavádzajúce. O prácu je ale ochotný pokojne pripraviť tých pracovníkov, ktorí práve nedeľu vítajú, ako možnosť zarobiť si dvojnásobok mzdy, než zvyčajne. Stačilo by totiž do zákona zakotviť, že zamestnávateľ musí takýto postup akceptovať a je vybavené.

Lenže premiér pokojne a bezostyšne oblbuje ľudí tým, že teraz musia v nedeľu obchody ostať zatvorené kvôli sanitárnemu dňu. Lebo na Slovensku je ešte stále epidémia? Kde? A nezmizne náhodou vírus po dezinfekcii, ktorá sa dá urobiť aj po otváracích hodinách?

Pre niekoľko pacientov s koronavírusom kolabujú nemocnice aj lekári

Matovičovi pritom ide len o to, aby čo najdlhšie udržal súčasný stav, rovnako ako pri núdzovom stave, ktorý už spôsobuje napríklad enormné problémy aj v nemocniciach. Pravdou pritom je, že kĺzavý medián je už dlhšie na čísle nula. Ide pritom o rovnakú hodnotu, akú má Matovič schopnosť empatie voči ľuďom s iným názorom.

Sám ale nevie riešiť problémy, čo sa ukázalo napríklad pri meškajúcej domácej karanténe, veľmi pochybnom spôsobe zavedenia povinnej štátnej karantény, alebo pri riešení ekonomiky. A na možný kompromis o výhrade vo svedomí nepočuje preto, lebo nejaké svedomie on neuznáva.

Dobre to ilustruje aktuálna kauza pri výbere prednostov okresných úradov, ktoré chce kompletne obsadiť svojimi nominantmi, hoci pred voľbami aj po nich mal kopec veľkých rečí o vláde, ktorá bude presadzovať odborníkov bez straníckej knižky.

Prešľapylži sa ale pri Matovičových nohách kopia takým tempom, že aj keby nejaké svedomie niekedy mal, už dávno muselo utiecť alebo rovno zahynúť. A nám ostáva sa modliť, aby nás pri ňom, aj napriek tomu, že nás pozatváral pred koronou, nečakal rovnaký osud. Lebo väčšina ľudí nemá až taký kĺzavý medián svojej pobúrenej nespokojnosti.

Obmedzenia pohybu mali na Covid-19 malý vplyv

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info