fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

V Británii aj dva týždne nikto nevedel o obetiach koronavírusu

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Lekári tvrdia, že prišlo už k desiatkam prípadov a varujú pred „epidémiou osamelosti“

Počas pandémie ľudia na Covid-19 zomierali sami a niektorí sa našli až po dvoch týždňoch, uviedli lekári, ktorí takéto úmrtia vyšetrujú. Boli objavení až po tom, čo ich príbuzný, priatelia alebo susedia začali hľadať. V mnohých prípadoch zostali bez povšimnutia tak dlho, že sa ich telá začali rozkladať, píše theguardian.com.

Kampaň pre starších uviedla, že tento fenomén upriamuje pozornosť na zraniteľnosť izolovaných starších ľudí, ktorí žijú sami. Poukázala takisto na to, že množstvo pacientov zostalo doma pretože sa v posledných mesiacoch snažili vyhnúť nemocniciam a ordináciám všeobecného lekára zo strachu z koronavírusu.

„Počas pandémie zosnulí ostali sedem až 14 dní vo svojich bytoch bez povšimnutia,“ uviedol Dr. Mike Osborn, patológ a predseda výboru pre vyšetrovanie smrti na Kráľovskom kolégiu patológov v Londýne.„Videl som veľa prípadov, ako je tento… rozkladajúce sa telá, pri prepuknutí nákazy Covid – 19 a tiež som robil pitevné správy v prípadoch Covid [pri podozrení na chorobu].“ Rozklad sťažuje identifikáciu presnej príčiny smrti, zdôraznil Osborne. Napriek tomu sa mu však podarilo dokázať, že niektoré úmrtia boli dôsledkom vírusu Covid-19.

Americký trh práce sa neočakávane zlepšuje; zotavenie však bude trvať roky

Lekári sa domnievajú, že v Londýne sa počas marca, apríla a mája vyskytlo niekoľko desiatok takýchto prípadov. „Vždy sme sa obávali, že nájdeme v domoch niekoľko osamotených mŕtvych. Či už sú obeťami vírusu alebo niečoho iného, je mimoriadne smutné zistiť, že to tak v skutočne je,“ uviedla Caroline Abrahams, riaditeľka charity Age UK.

Nie je známe, koľko ľudí doma zomrelo. Všetky odhalené prípady boli postúpené miestnemu koronerovi a vyšetrovanie sa uskutoční v nasledujúcich mesiacoch. Niektoré z týchto úmrtí boli odhalené po tom, čo rodinný lekár danej osoby nevedel osobu kontaktovať a požiadal políciu, aby sa šli na jeho pacienta pozrieť.

„Pandémia Covid-19 vytvára epidémiu osamelosti, a to nielen u starších ľudí… Bohužiaľ sú aj niektorí, ktorých nezachytíme,“ uviedol prof. Martin Marshall. „Ak sa ľudia rozhodnú nevyhľadať lekársku pomoc s chorobami, ktoré nemajú nič spoločné s Covid – 19, kvôli strachu z chytenia tohto vírusu alebo preto, že sa obávajú, že budú záťažou pre zdravotnícky systém, tak je situácia neuveriteľne znepokojujúca,“ dodal.

Prostriedky na dezinfekciu rúk môžu byť nebezpečné

Marshall vyzval ľudí, aby dohliadali na pohyb a blaho zraniteľných susedov, ktorí žijú sami. „Kdekoľvek je to možné, žiadame ľudí, aby skontrolovali svojich susedov, samozrejme so zreteľom na vhodné opatrenia sociálneho dištancovania – a aby upozornili úrady, ak majú nejaké pochybnosti. Charity ako Age UK majú tiež vynikajúce tipy, ako si komunity môžu v tomto ťažkom období pomôcť.“

Jeden z 30 lekárov, ktorý už potvrdil smrť u asi 700 ľudí, ktorí zomreli doma v Londýne počas pandémie, povedal: „Kolegovia mali prípady kde ľudia neboli nájdení päť alebo sedem dní. Niekedy boli objavení niekým iba preto lebo si ten dotyčný všimol zápach.“

Nový Zéland vyliečil posledný prípad COVID-19 a ruší všetky obmedzenia týkajúce sa koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info