fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Regionálny úrad verejného zdravotníctva zaznamenal v okrese Brezno štyri prípady kliešťovej encefalitídy

Ilustračné foto - TASR

Päť prípadov kliešťovej encefalitídy zaznamenal v týchto dňoch Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, a to najmä v okrese Brezno.

„V tomto regióne sú to štyri ochorenia na kliešťovú encefalitídu u dospelých osôb z rôznych lokalít okresu. Vo všetkých prípadoch išlo o osoby, ktoré konzumovali čerstvý ovčí syr zo súkromných salašov. Ochorenia laboratórne potvrdili nálezy špecifických protilátok. V epidemiologickom šetrení odborníci RÚVZ pokračujú,“ informovala v sobotu TASR hovorkyňa úradu Mária Tolnayová.

Podľa nej jedno ochorenie vykazujú u muža z Banskej Bystrice, ktorý má v anamnéze opakované prisatie kliešťov. Ako Tolnayová pripomenula, pôvodcom kliešťovej encefalitídy je vírus, ktorý dokáže prežiť u rôznych hostiteľov.

Možno ho nájsť u teplokrvných divých, ale i domácich zvierat, ktoré sa dostávajú do kontaktu s prírodou či pasienkami, ako kozy, ovce, kravy, psy a mačky. Hlavným prenášačom je však kliešť vo všetkých vývojových štádiách. Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj potravinami, infikovaným a tepelne nedostatočne upraveným kozím, kravským či ovčím mliekom.

Rezort hospodárstva finišuje na príprave aplikácie potrebnej na pomoc pri platení nájmov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info