fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Petícia vyzýva na premenovanie Konevovej ulice v Prahe

Zamestnanec odstraňuje písmena z podstavca počas demontáže sochy maršala Ivana Koneva, ku ktorej pristúpila radnica Prahy 6 v piatok 3. apríla 2020. FOTO TASR/AP

Petícia je protestom proti „zasahovaniu Ruska do vnútorných záležitostí ČR“.

Na radnicu pražskej štvrte Žižkov dorazila petícia s viac ako tisíc podpismi, ktorá navrhuje nazvať tamojšiu Konevovu ulicu menom Márie Terézie. Petíciu na sociálnej sieti zverejnil starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09), informoval v sobotu spravodajský server Novinky.cz.

Petícia žiada odstrániť z názvu ulice meno sovietskeho maršala Ivana Koneva, a to na protest proti „zasahovaniu Ruska do vnútorných záležitostí ČR“. Pretože Konevovou ulicou viedla kedysi cisárska cesta do Viedne, ponúka sa podľa petície meno Márie Terézie.

Rusko trvá na obnovení pamätníka maršalovi Konevovi v Prahe

„Myšlienka na premenovanie Koněvky je stará prinajmenšom 30 rokov. Najčastejšie padajú návrhy na Hartigovu či navrátenie pôvodného názvu Poděbradova,“ napísal starosta. Praha 3 v tejto veci doteraz nerozhodla, necháva si ale k miestu spracovať historickú štúdiu. Pri premenovaní ulice by muselo zmeniť adresu približne sedem tisíc ľudí – a je otázkou, či by s tým súhlasili.

Ľahkú skepsu vyjadrili zelení, koaliční partneri TOP 09 na žižkovskej radnici. „Aj keď je nepochybné, že Konev má na svedomí životy tisícov nevinných ľudí, podobne kontroverzných postáv by sme našli v názvoch ulíc viac, na Žižkove obzvlášť. Možno by bolo riešením umiestňovať pod názvami ulíc vysvetľujúce tabuľky,“ uviedol šéf výboru územného rozvoja Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek(SZ).

Pomenovanie verejných priestranstiev v Prahe nenáleží jednotlivým radniciam, návrh musí posúdiť mestská miestopisná komisia a potom hlasovaním potvrdiť vedenie mesta na čele s primátorom. Začiatkom apríla dala radnica Prahy 6 odstrániť z Námestia Interbrigády sochu maršala Ivana Koneva.

Česko vyhostilo v súvislosti s kauzou ricín dvoch ruských diplomatov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info