fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Slovensko obnovilo medzinárodnú osobnú dopravu aj s Rakúskom a Maďarskom

FOTO TASR - Michal Svítok

Slovensko povolilo medzinárodnú osobnú dopravu aj s Rakúskom a Maďarskom. Všetky druhy dopravy medzi týmito krajinami tak môžu od piatka opäť fungovať bez obmedzenia.

Od štvrtka je už povolená aj medzinárodná osobná doprava s Českou republikou. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) o tom informovalo s tým, že dopravcovia budú konkrétne autobusové a vlakové spoje nasadzovať postupne v najbližších dňoch, keďže je nevyhnutné logisticky sa zladiť aj s dopravnými partnermi v susedných krajinách. Slováci budú môcť využívať medzinárodnú osobnú dopravu do susedných štátov po takmer troch mesiacoch. Dočasne bola zastavená od 13. marca v súvislosti s opatreniami proti šíreniu koronavírusu.

„Naozaj som úprimne rád, že súčasná situácia je veľmi priaznivá a dnes majú všetky druhy dopravy otvorené hranice s našimi susedmi – s Českom, Maďarskom a Rakúskom,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina). „Určite je to pozitívny signál aj pre všetkých dopravcov, ktorí tak budú môcť opäť naštartovať svoje služby pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať za prácou či rodinami,“ dodal minister.

Aké doklady potrebujú občania susedných krajín pri prekročení slovenských hraníc?

Všetky hraničné priechody fungujú bez obmedzení a jednotliví dopravcovia obnovia spoje postupne v najbližších dňoch. Je najskôr potrebné zosúladiť cestovné poriadky, nastaviť logistiku, nasadiť potrebný personál a v prípade železničných spojov ide aj o technické nastavenie vozového parku. Železničná spoločnosť Slovensko už avizovala, že od 9. júna obnovuje dennú medzištátnu diaľkovú a regionálnu prepravu na všetkých hraničných priechodoch s Českou republikou. V diaľkovej preprave začne od budúceho utorka jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave to bude 45 vlakov denne.

Spoločnosť RegioJet ako prvý dopravca obnoví vlakové spoje medzi Českou republikou a Slovenskom od nedele 7. júna. Vlaky na trati Bratislava – Brno – Praha a späť budú jazdiť trikrát denne v každom smere a na trase Košice – Žilina – Ostrava – Praha a späť dvakrát za deň.

Heger: Plánujeme zvýšenie daní

Ako informovala spoločnosť, z dôvodu návozu súprav v nedeľu ešte nepôjde plný rozsah spojov, predaj cestovných lístkov začne už v piatok. „Je logické, že ako najväčší železničný dopravca na trase Praha – Košice obnoví RegioJet medzinárodné vlakové spoje medzi Českom a Slovenskom. Je našou povinnosťou zaistiť dopravu pre cestujúcich z oboch krajín v čo najkratšom termíne,“ povedala riaditeľka vlakovej a autobusovej dopravy RegioJet Ivana Kašická.

Vo vlakoch bude k dispozícii dezinfekcia, dopravca súpravy štandardne vo väčšej miere dezinfikuje, najmä všetky dotykové plochy. „Cestujúci dostávajú na palube tiež zdarma jednorazové rúško. Každý cestujúci má ako súčasť cestovného lístka aj miestenku zdarma. Všetci cestujúci majú svoje miesto a nehrozí tak preplnenie vlakov, napríklad, stojacimi cestujúcimi,“ uviedol hovorca RegioJet-u Aleš Ondrůj.

MATOVIČ: Koaličným partnerom zatiaľ nebude vyčítať, ak neprispeli do Fondu vzájomnej pomoci

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info