fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Matovič: Otvárame hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a SR (aktualizácia)

Predseda vlády SR Igor Matovič (uprostred vľavo) spolu s maďarským vicepremiérom Zsoltom Semjénom (uprostred vpravo) v piatok 5. júna 2020 na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Medveďov-Vámosszabadi. EASYFOTO TASR – Ladislav Vallach

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení.

Oznámil to v piatok ráno na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Medveďov-Vámosszabadi predseda vlády SR Igor Matovič spolu s maďarským vicepremiérom Zsoltom Semjénom.

„Ďakujem za slobodu, ktorú dnes dávame občanom oboch krajín. Môžeme symbolicky otvoriť hranice a znova sa vrátiť do normálu. Som veľmi rád zodpovednému prístupu Maďarskej republiky, že zvládlo túto krízu a nemusíme sa vás obávať ako ešte niektorých iných krajín,“ povedal Matovič.

Aktualizované 5.6. o 9.25 hod.:

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na hraničnom priechode Petržalka – Berg povedal, že otváraním hraníc sa pandémia nového koronavírusu nekončí. „Žezlo zodpovednosti“ odovzdal občanom, ktorí budú prechádzať hranicami. „Poprosím všetkých, ktorí sa hlavne budú vracať z ešte rizikových krajín, aby boli zodpovední voči nám všetkým a nepokazili sme si to,“ skonštatoval.

Rizikové krajiny tretieho sveta, z ktorých budú ľudia prekračovať hranice schengenského priestoru, musia byť podľa Mikulca tiež zodpovedné. „Keď priletia títo ľudia niekde na letisko, musia tam byť také opatrenia, aby sme si my na Slovensku boli istí, že nakazení ľudia sa nám sem nedostanú,“ povedal s tým, že žiadna krajina nebude mať stopercentné opatrenia, ale urobia všetko pre to, aby to tak bolo.

Matovič na rakúsko-slovenskej hranici deklaroval, že príchod ľudí z tretích krajín sveta a ich kontrola bude otázkou pri najbližších rokovaniach s európskymi krajinami. Ako uviedol, víta, že Rakúsko zatiaľ neotvorilo hranice s Talianskom. Podľa neho má Taliansko zatiaľ stále veľa aktívnych prípadov, čo považuje za nebezpečné. „Ja som veľmi rád, že ostatné krajiny k tomu pristupujú zodpovedne. Dnes sú rakúske hranice, naše hranice,“ dodal.

Matovič: Ak bude situácia dobrá, núdzový stav sa nebude predlžovať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info