fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

India predstavila ambiciózny plán. Chce sa stať globálnym technologickým centrom výroby

Ilustračné foto / TASR

Svetové spoločnosti sú vítané využiť indické zdroje vrátane IT a ľudského kapitálu, uviedol minister technológii krátko po tom, ako Naí Dillí predstavilo niekoľko miliardový plán, v ktorom sa chce stať globálnym technologickým centrom výroby, informuje portál RT.

Ravi Shankar Prasad, minister telekomunikácií a informačných technológií, prehovoril pre CNBC, že schéma, ktorú predstavila indická vláda začiatkom tohto týždňa, je zameraná na to, aby sa krajina stala „veľkým centrom elektronickej výroby“.

„Sila IT, mäkká sila, štartovacia sila, ľudské zdroje – to všetko je v hojnosti k dispozícii pre výrobcov. Každá spoločnosť, ktorá sa snaží presťahovať do Indie, je vítaná,“ prehlásil a dodal, že Naí Dillí uľahčí toto úsilie.

V utorok vláda predstavila tri schémy v celkovej hodnote 500 miliárd rupií (6,6 miliárd dolárov), aby prilákala značné investície, zvýšila produkciu komponentov a čo je najdôležitejšie, priviedla do krajiny popredných tvorcov smartfónov. Jednou z iniciatív je rozšírenie stimulov o štyri až šesť percent na postupný predaj tovaru vyrobeného lokálne v priebehu piatich rokov.

Jadrové tajomstvá USA údajne ukradli dodávatelia rakiet

Krajina sa už dlho snaží stať sa globálnym výrobným centrom. Premiér Narendra Modi za týmto účelom v roku 2014 spustil kampaň „Make in India“ (dosiahni úspech v Indii) a India nedávno zvýšila úsilie pri zvyšujúcom sa napätí medzi Čínou a USA.

Niektorí analytici považujú nedávno predstavené systémy za ďalší príklad túžby Indie stať sa alternatívou k Číne. Prasad však zdôraznil, že „Make in India“ nie je namierená proti žiadnej krajine, ale chce sa stať konkurencieschopným hráčom v globálnej ekonomike.

„Keď hovoríme o značke „Make in India“, neznamená to izolovane Indiu. Znamená to, že India sa globálne stáva konkurencieschopnou ako partner globálnej ekonomiky – indický majetok v službách globálnych aktív,“ poznamenal Prasad.

Koronavírus unikol z čínskeho laboratória. Bola to „nehoda“, tvrdí bývalý šéf tajnej služby MI6

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info