fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Česko vyhostilo v súvislosti s kauzou ricín dvoch ruských diplomatov

Predseda vlády ČR Andrej Babiš. Praha, 3. jún 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Jeden zo zamestnancov ruského veľvyslanectva zaslal českým tajným službám falošné informácie.

Česká republika vyhostila dvoch zamestnancov ruského veľvyslanectva v súvislosti s tzv. ricínovou kauzou. V piatok o tom informoval premiér Andrej Babiš a minister zahraničných vecí Tomáš Petříček, píše spravodajský server iDNES.cz.

Vyhostiť dvoch ruských diplomatov sa Česká republika rozhodla v reakcii na vyšetrovanie úniku informácie o tom, že do Česka prišiel agent ruských tajných služieb s jedom ricín, ktorého bezpečnostné úrady vyhodnotili ako riziko pre pražského primátora Zdeňka Hřiba, starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa a starostu katastrálneho územia Prahy Řeporyje Pavla Novotného.

Žiaden smrtiaci ricín, viezol som v kufri dezinfekciu a bonbóny, tvrdí údajný ruský špión

Jeden zo zamestnancov ruského veľvyslanectva totiž zaslal českým tajným službám falošné informácie. Podľa Babiša incident poškodil česko-ruské vzťahy a spôsobil bezdôvodné vyťaženie bezpečnostných zložiek. Celá táto kauza sa ukázala ako vymyslená a išlo len o dôsledok sporu medzi pracovníkmi ambasády, približuje iDNES.cz.

České médiá ešte pred časom informovali, že Moskva plánuje otráviť troch českých politikov ako odplatu za podporu krokov, ktoré iritovali Moskvu – vrátane odstránenia sochy sovietskeho maršala Ivana Koneva z jedného z pražských námestí. Zmienená trojica českých činiteľov a ich rodiny odvtedy majú policajnú ochranu.

Rusko trvá na obnovení pamätníka maršalovi Konevovi v Prahe

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info