fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA SLOVENSKO

Rozdielnu minimálnu mzdu podľa regiónov zvažuje aj OĽaNO

Ilustračné foto: shutterstock

Minimálna mzda ako jedna suma, ktorú majú všetci Slováci garantovanú plošne, môže skončiť.

Pri výpočte minimálnej mzdy by sa mala zohľadňovať priemerná mzda v regiónoch. Tento návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka sa nepáči ministrovi práce Milanovi Krajniakovi ani Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore, najnovšie sa však k nemu prikláňa najsilnejšie hnutie OĽaNO.

„Nad týmto riešením treba uvažovať špeciálne počas krízy. Pomohlo by to chrániť pracovné miesta v ekonomicky slabých regiónoch,“ povedal podľa Hospodárskych novín Peter Kremský, predseda parlamentného hospodárskeho výboru za OĽaNO.

„Nie je celkom fér, že za tú istú prácu by mal niekto v Rimavskej Sobote alebo Sobranciach dostávať menej ako v Trnave,“ nesúhlasí minister Krajniak. Logiku by podľa neho po dohode zamestnávateľov s odborármi dávalo to, keby sa na Slovensku zaviedla odlišná výška minimálnej mzdy podľa jednotlivých odvetví.

O zmrazení minimálnej mzdy majú ľudia hlasovať na Facebooku

Ako upozorňujú Hospodárske noviny, návrhy Sulíka aj Krajniaka majú jedno spoločné: minimálna mzda, ako  jedna suma, ktorú majú všetci Slováci garantovanú plošne, by skončila. Na nové riešenia sa odlišne pozerajú analytici.

„Regionálne alebo sektorové mzdy lepšie kopírujú jej optimálnu výšku,“ povedal šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš, ktorý je aj členom ekonomického krízového štábu. Naopak regionálna minimálna mzda podľa Milana Kuruca z iniciatívy Pracujúca chudoba môže zakonzervovať v tých chudobnejších miestach nízku kúpyschopnosť a môže spôsobiť až ich vyľudnenie. Mohlo by to znamenať aj porušenie pravidiel Európskej únie o rovnom zaobchádzaní, upozorňuje podľa HN Kuruc.

Minimálna mzda sa má od budúceho roka sa má prvýkrát počítať ako 60 percent tej priemernej. Vyplýva to zo zákona prijatého ešte minulou vládou.

Smer trvá na zvýšení minimálnej mzdy na 653 eur a na vyplatení trinástych dôchodkov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info