fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Predloženie požiadaviek zo strany SMK bolo opľutím ruky, tvrdí premiér

Na snímke premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) počas 23. rokovania vlády SR vo štvrtok 4. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Incident s požiadavkami maďarskej komunity bude mať dosah aj na vzťahy medzi OĽaNO a SMK. „Takto sa so mnou ani so Slovákmi nikto baviť nebude,“ povedal Matovič.

Krok predstaviteľov SMK s predložením radikálnych požiadaviek maďarskej komunity bolo opľutím podanej ruky. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) to vo štvrtok uviedol v súvislosti s odovzdaním súboru požiadaviek, mieriacich napríklad k vytvoreniu „Maďarského okolia“ na Slovensku spravovaného Maďarmi, uznaniu maďarčiny ako úradného jazyka na úradoch a súdoch či vytvoreniu samostatnej arcidiecézy pre maďarskú katolícku obec.

Matovič poukázal na to, že k tejto záležitosti došlo v utorok (2. 6.) na podujatí s názvom Minulosť sme nepísali, budúcnosť je v našich rukách. Cieľom stretnutia, konajúceho sa v období 100. výročia Trianonu, bolo vyjadriť rešpekt k najväčšej národnostnej menšine v SR a snahu nevracať sa ku konfliktom v minulosti, ale, naopak, rozvíjať súčasné dobré a priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom.

Memorandum odovzdané premiérovi neprispieva vzťahom SR a Maďarska, tvrdí Korčok

„Mrzí ma, že niekto to chcel zneužiť, aby v snahe o vlastnú prezentáciu opäť rozdúchaval národnostné vášne a vracal pomery na Slovensku o tridsať rokov dozadu,“ uviedol premiér. Povedal, že samotné memorandum, ktoré mu odovzdali členovia SMK, si ani nečítal.

„Stačil mi spôsob, akým mi ho chceli doručiť. Je to, akoby ste vy podali ruku a miesto jej prijatia vám na ňu napľujú,“ povedal Matovič. „Takto sa so mnou ani so Slovákmi nikto baviť nebude,“ upozornil. Priznal, že incident bude mať dosah aj na vzťahy medzi OĽaNO a SMK. „Zariadime sa,“ skonštatoval bez ďalších konkrétností.

Narkoman a drogový díler. Mazurekove tvrdenia o Trubanovi boli len kampaň, tvrdí polícia

Ku kauze sa vyjadril aj podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár. Ostro kritizoval myšlienku Zsolta Simona z Maďarského fóra, ktorý v danej veci odporúča vláde zmeniť preambulu Ústavy SR a nahradiť spojenie „My, národ slovenský“ za „My, občania Slovenskej republiky“.

Blanár zdôrazňuje, že pre neho i pre stranu Smer-SD je neprijateľné, ak niekto chce zneužívať 100. výročie Trianonu na potláčanie štátotvorného národa v ústave. „Slovenská republika je Slovenskou republikou aj preto, že štátotvorným národom sú Slováci a z toho úplne prirodzene logicky vyplýva aj názov nášho štátu,“ zdôraznil Blanár.

Vojenské spravodajstvo zaznamenalo aktivity cudzích služieb na Slovensku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info