fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ľudia v nemocniciach a ďalších zariadeniach môžu opäť prijímať návštevy

Ilustračné foto - SITA

Pacienti v nemocniciach a klienti v pobytových zariadeniach sociálnych služieb môžu od stredy 12.00 h opäť prijímať návštevy za stanovených podmienok. Umožnil to priaznivý vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku, vzhľadom na to, že takzvaný kĺzavý medián je už týždeň na nule. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

„Určite je to dobrou správou pre všetkých hospitalizovaných pacientov a tiež ich príbuzných, že sa môžu po dlhšom čase vidieť, pretože aj psychika je pri liečbe veľmi dôležitá. K uvoľneniu tohto opatrenia sme však mohli pristúpiť iba vďaka tomu, že naši spoluobčania veľmi zodpovedne dodržiavali všetky opatrenia,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Podľa opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR je možné v rovnakom čase pripustiť k pacientovi či klientovi návštevu maximálne dvoch osôb. Výnimky sú možné napríklad v prípadoch, ak navštevujúci potrebuje podporu a sprievod alebo pri paliatívnom sprevádzaní v konečnom štádiu ochorenia.

Zariadenia majú podľa opatrenia ÚVZ SR informovať návštevníkov, aby v prípade príznakov akútneho respiračného ochorenia či zvýšenej teploty nevstúpili do zariadenia. Tiež majú poskytnúť primerané prostriedky na vykonávanie hygieny rúk a zabezpečiť evidenciu návštevníkov pre prípad následného epidemiologického vyšetrovania.

Ak by zamestnanci mohli v nedele pracovať dobrovoľne, zatvorené obchody prevažne nechcú

Prednostne by sa mali návštevy realizovať podľa miestnych podmienok vo vonkajších priestoroch zariadenia, ako sú záhrady či spoločné terasy. Pri návšteve vo vnútornom prostredí má mať návštevník prekryté dýchacie cesty rúškom a po každej návšteve sa vykonáva dezinfekcia dotykových plôch prostriedkom s virucídnym účinkom. „Návšteva sa nepovoľuje osobám chorým alebo podozrivým na ochorenie COVID-19 a osobám podliehajúcim karanténnym opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19, iba pri paliatívnom sprevádzaní v terminálnom štádiu ochorenia,“ uvádza ÚVZ v opatrení.

„Pri návštevách je potrebné riadiť sa konkrétnymi pokynmi jednotlivých zariadení, či už zdravotníckych alebo sociálnych služieb a dodržiavať všetky stanovené pravidlá,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Konkrétne podmienky majú poskytovatelia dočasne upraviť vo vnútornom predpise v závislosti od charakteru prevádzky, priestorových, materiálno-technických a personálnych možností konkrétneho poskytovateľa.

Od polnoci sa obnoví voľný pohyb medzi SR a ČR bez obmedzení

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info