fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA obvinili Zimbabwe zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny. Tí však o tom nič nevedia

1. júna 2020. Stovky ľudí protestovali v pondelok aj v ďalších mestách v Spojených štátoch / TASR (AP)

Nepodložené tvrdenia USA poškodzujú už aj tak dosť napäté vzťahy medzi oboma krajinami, reagovalo Harare.

Americké úrady obvinili zimbabwskú vládu zo zasahovania do masových protestov v amerických mestách kvôli smrti Georga Floyda. Africká republika reagovala na výzvu veľvyslanca USA v Harare, píše sa v správe The Herald .

Zimbabwský minister zahraničných vecí Sibusiso Moyo sa stretol so šéfom diplomatickej misie USA Brianom Nicholsom a obvinenia označil za nepravdivé a neopodstatnené. Okrem toho tieto vyhlásenia narušujú už aj tak zložité vzťahy medzi týmito dvoma štátmi.

Ruského novinára v USA napadla polícia, Moskva teraz požaduje vyšetrenie incidentu

Minister Moyo poznamenal, že Zimbabwe nie je a nikdy nebola oponentom Spojených štátov, a taktiež uviedol, že krajina vždy podporuje Chartu OSN, ktorej článok 2 ods. 4 vyzýva, aby „všetky členské štáty rešpektovali suverenitu, územnú celistvosť a politickú nezávislosť ostatných krajín“.

Moyo oznámil americkému veľvyslancovi, že Zimbabwe plánuje nadviazať normálnu spoluprácu so Spojenými štátmi na základe vzájomného rešpektu a nezasahovania do vnútorných záležitostí druhých.

Pordca, prezidenta Spojených štátov pre národnú bezpečnosť Robert O’Brien v rozhovore pre ABC povedal, že niektoré krajiny vrátane Zimbabwe sú odporcami Washingtonu a využívajú túto situáciu na zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny.

Toto nie je prvé takéto obvinenie. Nedávno bývalá poradkyňa bývalého prezidenta USA Baracka Obamu uviedla, že nepokoje v USA nesú „ruskú stopu“.

Rusko môže financovať nepokoje okolo smrti Georga Floyda

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info