fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecký minister Maas: Pokojné protesty v USA sú „viac než legitímne“

Demonštranti protestujú po minulotýždňovej násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda neďaleko Bieleho domu vo Washingtone v pondelok 1. júna 2020. FOTO TASR/AP

„Dúfam, že tieto pokojné protesty neskĺznu do ďalšieho násilia, ba čo viac – dúfam, že zmenia Spojené štáty,“ povedal novinárom nemecký minister zahraničných vecí.

Pokojné demonštrácie v Spojených štátoch proti „šokujúcej“ smrti Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní belošskou políciou v Minneapolise sú „viac než legitímne“, vyhlásil v utorok nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

„Pokojné protesty, ktoré vidíme v USA…, sú pochopiteľné a viac než legitímne. Dúfam, že tieto pokojné protesty neskĺznu do ďalšieho násilia, ba čo viac – dúfam, že zmenia Spojené štáty,“ povedal novinárom nemecký minister, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Počas protestov v USA postrelili 4 policajtov

Maas v súvislosti s útokmi policajtov na novinárov na protestoch tiež zdôraznil, že novinári „musia mať možnosť vykonávať svoju prácu – a tou je informovanie – bez strachu o svoju bezpečnosť“. „Demokratické krajiny musia pri ochrane slobody tlače uplatňovať tie najvyššie štandardy. V tejto súvislosti musí byť všetko násilie nielen kritizované, ale aj trestne stíhané a objasnené, aby boli žurnalisti pri výkone práce naozaj účinne chránení,“ povedal Maas.

Medzi pracovníkmi médií, ktorí sa stali terčom útokov, je dopisovateľ nemeckej verejnoprávnej rozhlasovej a televíznej stanice Deutsche Welle (DW). DW uviedla, že dve noci po sebe „zasiahla americká polícia Stefana Simonsa projektilmi, keď informoval o protestoch hnutia #BlackLivesMatter v Minneapolise“. Názov hnutia znamená „Na životoch černochov záleží“.

„V súvislosti s takýmito prípadmi, ako je DW, budeme kontaktovať úrady USA, aby sme zistili presné okolnosti,“ vyhlásil minister Maas.

V New Yorku vyhlásili zákaz nočného vychádzania

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info