fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vláda USA predáva v Hong Kongu svoje rezidencie v hodnote niekoľkých miliónov dolárov

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Uprostred napätia medzi Washingtonom a Pekingom, vláda USA vyzvala na predloženie ponúk na niekoľko luxusných rezidencii v oblasti Hongkongu, jedného z najdrahších realitných trhov na svete, informuje portál RT.

Obytný komplex nachádzajúci sa v luxusnej štvrti – Shouson Hill, južne od ostrova Hong Kong – bol údajne „tajne“ uvedený do predaja začiatkom tohto týždňa. Cena je obrovská, ale odhadované hodnoty sa v médiách líšia.

Podľa miestnej webovej stránky HK01 stojí šesť domov na ulici 37 Shouson Hill Road s krásnym výhľadom na záliv 10 miliárd HK (1,3 miliardy USD). Portál poznamenáva, že cena za meter štvorcový v luxusnej oblasti môže dosiahnuť až 200 000 HK (takmer 26 000 USD).

Medzitým portál South China Morning Post tvrdí, že nehnuteľnosť je ocenená na 3,1 až 5 miliárd HK (645 miliónov USD), pričom cituje súťažný dokument. Hodnotitelia avšak poznamenali, že „kyslé“ vzťahy medzi USA a Čínou, ako aj hospodárska situácia, môžu cenu znížiť.

„Čínska pevnina predtým patrila kupcom luxusných nehnuteľností. Kúpia si teraz nehnuteľnosť od vlády USA? To je otázka mnohých ľudí,“ povedal Charles Chan Chiu-kwok, generálny riaditeľ spoločnosti Savills Valuation and Professional Services Limited.

Americká vláda vlastnila pôdu 72 rokov po jej zakúpení za neznámu cenu. V tom čase bol Hong Kong v roku 1948 stále britskou kolóniou.

Putin zvolal rokovanie o budúcnosti zmluvy START 3

Zástupca štátneho ministerstva médiám povedal, že predaj bol súčasťou jeho globálneho programu reinvestovania, ktorý zahŕňa aj kontrolu majetku. Finančné prostriedky z obchodu s nehnuteľnosťami môžu byť reinvestované v iných oblastiach.

„V rámci tohto programu sa štátne ministerstvo rozhodlo predať nehnuteľnosť Shouson Hill a zároveň investovať do vylepšenia ďalších aktív vlády USA v Hongkongu vrátane kancelárskej budovy generálneho konzulátu USA,“ uviedol hovorca americký konzulát v Hongkongu.

Crew Dragon sa vydal na cestu k ISS; USA končia so svojou závislosťou od Ruska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info