fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Mihál ako štátny tajomník chcel za rady o čerpaní pomoci honorár

Jozef Mihál. FOTO TASR - Pavel Neubauer

V špeciálnom fonde Sociálnej poisťovne sa budú z poistného kumulovať peniaze na prípadné krízy, akou je pandémia, hovorí minister práce Milan Krajniak.

Jozef Mihál chcel ešte ako štátny tajomník na ministerstve práce publikovať za honorár niektoré svoje odborné rady. „Tesne pred spustením (ekonomickej, pozn.red.) prvej pomoci ma informoval, že pripravuje publikáciu na predaj pre svojich čitateľov, v ktorej by zhrnul rady, ako sa uchádzať o prvú pomoc. To sa mi zdalo nevhodné,“ povedal v rozhovore pre Trend minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Podľa Krajniaka mal Mihál ako štátny tajomník rady poskytovať bezodplatne online a nie za honorár. „Potom sme sa dohodli, že by ten honorár posielal na fond vzájomnej pomoci, a tým som to považoval za vybavené,“ povedal minister. Mihál však už o niekoľko dní neskôr svoju pozíciu opustil.

Dôchodkový strop by mohol byť individuálny, 13. dôchodky ostanú, tvrdí Krajniak

Ako ďalej v rozhovore upozornil Krajniak, vzhľadom na odpustenie odvodov za apríl a vyplácanie dvojnásobku dávok bude mať Sociálna poisťovňa (SP) výpadok možno viac ako miliardu eur. Minister pre Trend avizoval aj prípravu nového špeciálneho fondu v SP, kam by sa z poistného odvádzalo určité percento.

„Tie peniaze by sa kumulovali na prípadné krízy, akou je pandémia. Z neho by sa potom vyplácali peniaze zamestnancom aj zamestnávateľom. Ešte je predčasné hovoriť o tom, akú formu by to mohlo mať. Keby sme to chceli mať ako v Nemecku, bolo by nevyhnutné odvody zvyšovať zhruba o päť percent,“ povedal minister.

OĽaNO si uzurpuje pre seba vedenie všetkých okresných úradov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info