fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Guvernér Minnesoty mobilizoval v súvislosti s nepokojmi Národnú gardu

Protestujúci kľačia na kolenách počas protestu proti policajnému zásahu 29. mája 2020 v Des Moines. FOTO TASR/AP

V Minnesote bude pre nepokoje nasadených približne 2500 vojakov.

Guvernér amerického štátu Minnesota Tim Walz nariadil v sobotu v súvislosti s protestmi proti smrti Afroameričana Georgea Floyda „plnú mobilizáciu“ Národnej gardy. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že ide o prvú aktiváciu tejto zložky ozbrojených síl počas jej 164-ročnej histórie.

„Situácia v Minneapolise sa už žiadnym spôsobom netýka vraždy Georgea Floyda, ide o útok na občiansku spoločnosť, vyvolávanie strachu a narušovanie (pokoja) v našich veľkých mestách,“ povedal Walz na tlačovom brífingu. Ako uviedol šéf minnesotskej Národnej gardy Jon Jensen, v nasadení bude približne 2500 vojakov. Guvernér už v piatok v noci nariadil mobilizáciu veľkého počtu členov Národnej gardy, ktorí hliadkovali v uliciach.

Demonštrácie a nepokoje v USA pokračujú už štvrtú noc

Starosta Minneapolisu Jacob Frey uviedol, že násilné protesty spôsobujú ľudia, ktorí „nie sú obyvateľmi Minneapolisu“. Počas násilných protestov v USA už prišli o život dvaja ľudia. Jedna osoba bola zabitá v centre Detroitu, keď niekto začal strieľať zo športovo-úžitkového vozidla (SUV) na dav protestujúcich.

Počas streľby v kalifornskom meste Oakland zase utrpeli zranenia dvaja policajti – jeden z nich zraneniam podľahol, napísala stanica CNN. Na protest, ktorý sprevádzal vandalizmus a rabovanie, prišlo zhruba 7500 ľudí. Polícia niekoľko demonštrantov zadržala.

Nord Stream 2 finišuje. USA zvažujú uvaliť nové sankcie proti tomuto projektu

V meste Atlanta v štáte Georgia, ako aj v ďalších okolitých mestách bol po vypuknutí protestov vyhlásený výnimočný stav, píše denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. V nasadení bolo zhruba 500 policajtov, napísal v sobotu ráno na Twitteri tamojší guvernér Brian Kemp.

Štyridsaťšesťročný George Floyd zomrel v pondelok 25. mája po brutálnom policajnom zásahu. Ako ukázalo video, ktoré sa rozšírilo na internete, policajt Derek Chauvin najmenej päť minút tlačil kolenom na krk neozbrojeného, spútaného a ležiaceho Afroameričana. Floyd – zatknutý predtým za priestupok – sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.

Živé vysielanie televízie CNN prerušil výbuch (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info