fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Nemecká ekonomika sa môže tento rok znížiť o viac ako 9%

Ilustračné foto / Pixabay

Podľa najhoršieho scenára, ktorý načrtol jeden z najväčších výskumných inštitútov Ifo, môže najväčšia európska ekonomika klesnúť v roku 2020 o 9,3 percenta, informuje portál RT.

Mníchovský inštitút predstavil vo svojej najnovšej aktualizovanej ekonomickej prognóze vo štvrtok tri možné scenáre.

Na základe májového prieskumu uskutočneného medzi spoločnosťami by im to mohlo trvať v priemere až deväť mesiacov, kým sa po bezpečnostných opatreniach vrátia k normálu. V tomto prípade by sa ekonomika krajiny mohla znížiť o 6,6 percenta a budúci rok sa z tejto úrovne zotaviť a vzrásť o 10,2 percent.

Avšak návrat do normálu v tom najhoršom scenári by mohol trvať podstatne dlhšie a to až 16 mesiacov, s poklesom ekonomickej produkcie o 9,3 percenta v tomto roku. Podľa tohto scenára bude rast v budúcom roku iba mierne kompenzovať straty, pričom by sa mala ekonomika plne oživiť až v roku 2020.

V Európe začína chýbať mäso. Jeho cena poletí prudko hore

Najrýchlejší možný návrat k normálu by bol v priemere po piatich mesiacoch, čo by malo za následok pokles ekonomickej produkcie „len“ o 3,9 percenta.

Aj z priemernej predpovede inštitútu Ifo uvádza, že koronavírusová kríza by mohla Nemecko dostať do najhlbšej recesie od konca druhej svetovej vojny. Prognózy inštitútu nie sú o nič temnejšie ako predpoveď ministerstva hospodárstva, ktoré predpovedá, že nemecká ekonomika sa v roku 2020 zníži o 6,3 percenta.

Pandémia Covid-19 už zastavila desaťročný ekonomický rast krajiny. V prvých troch mesiacoch roka sa nemecká ekonomika v porovnaní s posledným štvrťrokom 2019 znížila o 2,2 percenta, čo znamená, že nemecká ekonomika sa technicky dostala do recesie.

Covid-19 používa rovnakú taktiku ako HIV, aby sa vyhol našej imunite

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info