HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Ľuboš Blaha pochválil Petra Pellegriniho

Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). FOTO TASR - Martin Baumann

Slovensko už podľa poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu nečelí koronakríze, ale igorokríze.

„Vypočul som si dnešnú tlačovku Petra Pellegriniho a som úprimne rád, že dnes zvolil ďaleko zmierlivejší tón. Chápem to ako signál, že nechce rozbíjať stranu Smer, čo je kľúčové. A rovnako ma teší, že odlišné názory na budúcnosť ľavice chce riešiť na straníckych fórach a nie pred kamerami – to je dôležitý posun,“ napísal vo štvrtok na sociálnej sieti poslanec Smeru Ľuboš Blaha.

Blaha podľa svojho statusu súhlasí s Pellegrinim v tom, že vláda Igora Matoviča absolútne zlyháva v ekonomickej oblasti a „rúti sa na nás katastrofa“. Aj napriek podpore Pellegriniho stanovísk Blaha tvrdí, že Smer musí ísť doľava – na čele s Robertom Ficom.

V. Mečiar: Koalícia vydrží maximálne dva roky, Fico už svoj čas premeškal

Veľkú časť statusu venuje poslanec Smeru-SD ekonomike. Podľa neho sme svedkami ťažkého prepadu ekonomiky, sociálnej devastácie a obrovskej nezamestnanosti. „… – a čo robí Matovič? Vypisuje infantilné statusíky, ďalej terorizuje ľudí a straší núdzovým stavom, aby zabránil protestom a demonštráciám proti svojej vláde. Slovensko už nečelí koronakríze, ale igorokríze,“ píše Blaha.

Podľa neho musí nastať veľké prerozdelenie bohatstva a na krízu nesmú doplácať tí slabí, kým banky, korporácie a reťazce budú počítať svoje miliónové zisky. „Je choré, ak tu veľkí biznismeni vyplakávajú a nevedia si odkrojiť zo svojich miliónových ziskov, no chcú, aby si ľudia odkrajovali zo svojich niekoľkostoeurových výplat – toto musí skončiť. Teraz je ten ideálny čas,“ zdôrazňuje Ľ. Blaha.

Preto je podľa neho nevyhnutné dramaticky zvýšiť dane pre najbohatších a naopak, znížiť ich pre chudobnejších. Svoj návrh zdôvodňuje tým, že progresívne dane majú v tých najúspešnejších štátoch na svete.

V porovnaní s B. Kollárom by mohol byť Ľ. Blaha aj generálny tajomník OSN, tvrdí Fico

„Toto je ideálny čas tlačiť na zmenu pomeru medzi ziskami a odmenou za prácu – posilniť odbory a zdvíhať minimálnu mzdu. Je najvyšší čas prestať sa spoliehať na nadnárodné korporácie, ktoré svoj zisk aj tak vyťahujú zo Slovenska do domovských krajín,“ apeluje poslanec Smeru.

Štát podľa neho musí kľúčové sektory ekonomiky dostať pod svoju kontrolu a podporiť domácich malých a stredných podnikateľov. „Kľúčovú úlohu musí zohrať štát, nielen ako regulátor, ale aj ako vlastník, musíme zvažovať vytvorenie národných a družstevných bánk a sporiteľní, musíme viac plánovať a vrátiť štátu silné miesto v ekonomike. Inak krízu neprežijeme,“ konštatuje Ľ. Blaha.

Podľa Smeru-SD koalícia porušila dohodu. Blaha ostáva kandidátom strany na post predsedu ľudskoprávneho výboru

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info