fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Transformácia Slovenskej akadémie vied je dôležitá, tvrdí Gröhling

Minister školstva Branislav Gröhling sa za nenasadené rúško ospravedlnil. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Transformácia Slovenskej akadémie vied (SAV) je dôležitá. V rozhovore pre TASR to potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

„Potrebujeme s tým pohnúť a vyriešiť celý problém, ktorý sa týka transformácie. Kvôli tomu máme aj silnú pozíciu štátneho tajomníka pre vedu a výskum, ktorý sa tomu venuje,“ priblížil minister školstva. Ako ďalej doplnil, rozhodnutia spojené so začatím procesu transformácie SAV bude potrebné začať čo najskôr.

Vláda SR v koordinácii so SAV plánuje dokončiť transformáciu jej ústavov na samostatne hospodáriace právne subjekty, verejné výskumné inštitúcie ako právnické osoby uskutočňujúce výskum a vývoj, schopné získavať vlastné zdroje financovania. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády. Predseda SAV Pavol Šajgalík pre TASR uviedol, že pokiaľ vláda k tomu pristúpi zodpovedne, tak verí, že v tomto funkčnom období k transformácii dôjde.

Parlament evakuovali, anonym nahlásil bombu

Zároveň pripomenul, že SAV je jediná inštitúcia v okolí, ktorá nemá verejnoprávnu formu hospodárenia. „Tá sa ukazuje, že je zatiaľ optimálna pre tento druh inštitúcie, a preto dúfam, že sa nám to podarí. Ešte by som chcel zdôrazniť, že pokiaľ chceme mať akadémiu ako celok, treba mať jednu formu hospodárenia pre všetky inštitúcie SAV,“ vysvetlil Šajgalík.

Ústavy SAV mali už v roku 2018 postupne prejsť transformáciou a mali byť zapísané do registra verejných výskumných inštitúcií a stať sa verejnoprávnymi s možnosťou podnikať a vytvárať zisk. Podľa novely zákona o vysokých školách sa však vrátili do pôvodného stavu pred transformáciou, a to do rozpočtových a príspevkových organizácií.

V kauze kontroverzných šekov predsedu ĽSNS dnes majú vypovedať svedkovia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info