fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Poberanie dávky v nezamestnanosti sa niektorým nezamestnaným predĺži o ďalší mesiac

Ilustračný obrázok - SITA

Približne 15-tisíc nezamestnaných, ktorí v súčasnosti dostávajú dávku v nezamestnanosti, bude túto dávku pre pokračujúcu koronakrízu poberať ďalší mesiac. Vláda totiž v stredu schválila novelizáciu nariadenia o predĺžení podporného obdobia v nezamestnanosti počas trvania mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19.

Opatrenie sa týka nezamestnaných, ktorým v čase krízovej situácie uplynie predĺžené podporné obdobie. „Ide o zmiernenie negatívnych dopadov na poberateľov dávky v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku pretrvávajúcej krízovej situácie a s tým súvisiacej situácie na trhu práce nevedia nájsť prácu,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Predĺženie poberania nezamestnaneckej dávky o ďalší mesiac si má z rozpočtu Sociálnej poisťovne vyžiadať 7,8 milióna eur. „Pri kvantifikácii sa vychádza z predpokladu, že krízová situácia v súvislosti s pandémiou Covid-19 sa skončí 30. júna 2020 a z tohto dôvodu sa predmetné nariadenie dotkne iba osôb, ktorým zanikol pôvodný 6-mesačný nárok na dávku v nezamestnanosti počas pandémie v marci, resp. apríli 2020,“ upozornil rezort práce a sociálnych vecí.

V porovnaní so súčasným právnym stavom by mala Sociálna poisťovňa vyplatiť približne o 14,8-tisíca dávok v nezamestnanosti viac s priemernou mesačnou výškou približne 524,40 eura.

Študenti budú môcť opäť cestovať vlakmi bezplatne

Nezamestnaným, ktorí prestali dostávať dávku v nezamestnanosti po 12. marci tohto roka, sa už dvakrát obdobie poberania dávky o jeden mesiac predĺžilo. Prvýkrát sa tak stalo novelou zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament začiatkom apríla.

Uchádzačom o prácu sa predĺžilo pôvodne polročné obdobie poberania dávky v nezamestnanosti na sedemmesačné od 4. apríla tohto roka. Ak nezamestnanému obdobie poberania dávky v nezamestnanosti uplynulo napríklad 16. marca tohto roka, Sociálna poisťovňa mu priznala predĺženie podporného obdobia od 4. apríla tohto roka do 3. mája tohto roka.

Druhý raz sa obdobie poberania dávky v nezamestnanosti predĺžilo o ďalší mesiac nariadením, ktoré schválila vláda koncom apríla tohto roka.

Vláda na podporu výskumu zameraného na koronavírus vyčlení osem miliónov eur

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info