fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Domáca karanténa je spustená, zatiaľ iba na Androide a cez Berg

Na snímke aplikácia Smart karatény. FOTO TASR - Michal Svítok

Domáca karanténa je spustená, avšak dá sa zatiaľ stiahnuť iba do smartfónov s operačným systémom Android. Prejsť sa dá od sobotného večera zatiaľ iba na hraničnom priechode Berg.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) o tom informoval na sociálnej sieti, neupresnil však, kde sa dá aplikácia stiahnuť. „Ľudia nemôžu viac čakať, a preto nebudeme viac čakať, teda spúšťame domácu karanténu aj do času, kým prídu súhlasy od Apple a Googlu,“ uviedol Matovič.

Cestovateľ okrem toho musí navyše podpísať jedno vyhlásenie, ktorým zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná Apple a Google a preberá preto na seba riziko s tým spojené.

DOMÁCA KARANTÉNA : SPUSTENÁ💚RIEŠENIE: Ľudia nemôžu viac čakať, a preto nebudeme viac čakať … t.j. spúšťame domácu…

Uverejnil používateľ Igor Matovic Sobota 23. mája 2020

 

Ako ďalej napísal Matovič, o pridaní ďalších prechodov bude Policajný zbor postupne informovať. Od zajtra (nedele 24. mája) bude postupne spustená možnosť odchodu zo štátnej karantény do domácej karantény – za rovnakých podmienok, informoval premiér.

Postup, ako aplikáciu využiť, zverejnili na stránke korona.gov.sk (https://korona.gov.sk/ekarantena/). Základnými podmienkami na absolvovanie karantény v domácej izolácii je smartfón s kamerou a určovaním polohy, nonstop wifi pripojenie alebo dostatok mobilných dát a dostatočný mobilný signál na mieste izolácie.

Osoba, ktorá bude príchodzieho prevážať, sa musí chrániť bezventilovým respirátorom FFP2. Občan musí v domácej izolácii absolvovať test na COVID-19. „Pre testovanie na COVID-19 vás bude v priebehu niekoľkých dní po nastúpení do domácej izolácie kontaktovať pracovník regionálneho úradu verejného zdravotníctva alebo vás aplikácia eKaranténa vyzve, aby ste sa objednali na test sami na stránke korona.gov.sk,“ vysvetlili na stránke. Zvyčajne sa testuje piaty deň, no objednať sa dá už tretí deň.

Pellegriniho predsednícku kandidatúru už podporujú aj v Košiciach

„Počas domácej izolácie nemôžete opustiť svoju domácnosť,“ pripomína web. V karanténe musia zostať aj ostatní členovia domácnosti. Na obdobie izolácie si preto treba zabezpečiť potravinové zásoby a iné nevyhnutné potreby, napríklad lieky. Využiť možno donáškové služby, pomoc susedov, priateľov či dobrovoľníkov. Domáca izolácia sa neodporúča v prípade, že v domácnosti žije človek starší ako 65 rokov.

„Pre zabezpečenie domácej izolácie budete náhodne vyzývaní na rozpoznanie prostredníctvom biometrie tváre. Rozpoznanie pomocou biometrie tváre bude technologicky zabezpečené priamo pomocou aplikácie eKaranténa,“ približuje stránka.

Po schválení potrebných povolení v aplikácii a zadaní telefónneho čísla príde aktivačná SMS. V nej bude uvedený kód, ktorý je potrebné zadať do aplikácie eKaranténa. Následne sa aplikácia spáruje s údajmi z formulára.

Pellegrini: Matovičovo táranie spôsobuje reálne škody

Pri prechode štátnou hranicou treba mať okrem aplikácie aj vyplnené dva dokumenty – čestné vyhlásenie a súhlas s podrobením sa nariadenej izolácii v domácom prostredí za použitia mobilnej aplikácie. Príchod na štátnu hranicu si treba naplánovať v čase medzi 8.00 a 18.00 h. Mimo tohto času nebude zabezpečená technická podpora.

Po hraničnej kontrole je potrebné bezodkladne sa presunúť na zvolené miesto domácej izolácie. Každý si dopravu zabezpečuje individuálne. Hranicu možno prekročiť v aute a pokračovať ním rovno na miesto izolácie. Ďalšou možnosťou je prísť na hranicu inak a následne sa nechať odviezť na miesto karantény členom domácnosti, ktorý absolvuje karanténu spolu s prichádzajúcim. Vyzdvihnúť príchodzieho môže napríklad aj taxi, vodič však musí mať počas celého presunu respirátor FFP2. Zakázaný je presun verejnou dopravou.

Aplikácia eKaranténa vyhodnocuje správanie a pokiaľ zaznamená podozrenie z porušovania, automaticky o tom upovedomí pracovníkov regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Ak nie je izolovaný občan pozitívne testovaný, po 14 dňoch sa karanténa končí a aplikácia sa automaticky vypne.

Daniari mohli pochybiť pri doručovaní pošty

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info