fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Odtajnili najväčší nákup v histórii slovenskej armády na stíhačky F-16

Na snímke americká stíhačka F-16. FOTO TASR/AP

Po tom, ako rezort obrany nedávno odtajnil zmluvy na nákup vrtuľníkov za stovky miliónov eur, vo zverejňovaní zmlúv pokračuje ďalej. Tentoraz ide o najväčší nákup slovenskej vlády, ktorá pred dvoma rokmi od americkej vlády kúpila stíhačky F-16 za 1,6 miliardy eur.

Samotný nákup stíhačiek F-16 sa udial prostredníctvom dvoch samostatných dohôd. Nákup a servis stíhačiek tak Slovensko vyjde v prvom prípade na 1,48 miliardy eur a v druhom na 132 miliónov eur, píše web Aktuality.sk.

Pri podpise zmluvy však stíhačky neboli zaplatené naraz, ale počíta sa so splátkovým kalendárom, ktorý sa končí v roku 2025. Rezort obrany zaplatil v decembri 2018 prvú splátku vo výške 29-miliónov dolárov, pričom suma ostatných splátok platených štvrťročne sa mení. V marci a júni tohto roku tak Slovensko za stíhačky zaplatilo 159 miliónov dolárov.

Rezort obrany zverejnil utajenú zmluvu na vrtuľníky Blackhawk za stámilióny eur

Armáda bude mať k dispozícii celkovo 14 nových stíhačiek. Prvé štyri kusy pritom dostane v roku 2022 a zvyšných desať stíhačiek by malo byť dodaných v roku 2023. Podľa analytika Vladimíra Bednára je problematické, že hoci výroba stíhačiek začala koncom roka 2019, Slovensko už v tom čase zaplatilo viac ako 20 percent z finálnej sumy.

Zo zmluvy vyplýva, že slovenská armáda sa zaväzuje použiť stíhačky iba na zaistenie bezpečnosti. To znamená, že použiť ich môže len na obranu proti útokom, alebo ako prevenciu rozširovania zbraní hromadného ničenia, vysvetľujú Aktuality.sk.

Americká vláda si však do zmlúv vložila aj iné klauzuly. Po dodaní stíhačiek bude mať napríklad právo kontrolovať dodržiavanie využívania stíhačiek len na povolené účely. Slovensko sa zároveň zaväzuje povoliť Spojeným štátom inšpekciu vykonávanú s týmito zámermi.

Poslanci OĽaNO už pripravujú návrh na úpravu interrupcií

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info