Nový koronavírus napáda črevá, obličky a ďalšie orgány. Dokonca môže preniknúť až do mozgu
16 | 05 | 2020 I Imrich Kovačič / SITA

Zdroj: Webnoviny


Nový koronavírus dokáže infikovať všetky orgány vrátane pľúc, srdca, mozgu, pečene, obličiek a čriev, informovali vedci.


Dve samostatné správy podľa CNN naznačujú, že vírus napáda v ľudskom tele omnoho viac, ako len pľúca, čo by vysvetľovalo širokú škálu symptómov ochorenia COVID-19.

Tieto zistenia by mohli pomôcť vysvetliť nezvyčajné symptómy, ako krvné zrazeniny, ktoré u mladých ľudí spôsobujú mŕtvice a upchávajú dialyzačné prístroje, ale tiež bolesti hlavy a zlyhania obličiek.
Infekčný vírus našli aj v stolici

Koronavírus, ktorý spôsobuje COVID-19, je klasifikovaný ako respiračný vírus a prenáša sa prostredníctvom respiračných kvapôčok, niekedy však môže spôsobiť aj hnačku a iné gastrointestinálne symptómy.

Vedci tiež našli dôkazy o prítomnosti vírusu v stolici pacientov a upozorňujú, že existuje možnosť jeho prenosu fekálno-orálnou cestou.

Jednoduchá liečba vitamínmi môže pomôcť pri genetickom ochorení svalov
Vedci tvrdia, že prišli so zásadným prelomom vo využívaní jednoduchých vitamínov na oddialenie progresie genetického ochorenia svalov a to bez terapeutickej liečby, informuje portál RT. Čítať ďalej
15 | 05 | 2020 | Marek Molnár


Výskumníci z Hongkonskej univerzity sa rozhodli zistiť, ako dokáže vírus prežiť v črevách. V laboratóriu teda vypestovali ľudské a netopierie črevné organoidy a zistili, že vírus v nich nielen prežil, ale dokázal sa aj množiť.

SARS-CoV-2 sa pravdepodobne dokáže prenášať prostredníctvom ľudského intestinálneho traktu,“ konštatuje tím v správe, ktorú publikovali v časopise Nature Medicine. Vírus schopný infikovať bunky našli aj v stolici, ktorú odobrali pacientke s ochorením COVID-19.
Môže zasiahnuť viaceré orgány

Vedci z nemeckej univerzitnej nemocnice Hamburg-Eppendorf zase vykonali pitvy 27 pacientov, ktorí zomreli na COVID-19 a vírus našli v rôznych orgánoch. „SARS-CoV-2 sa môže objaviť vo viacerých orgánoch vrátane pľúc, hltanu, srdca, pečene, mozgu a obličiek,“ napísali v správe publikovanej v New England Journal of Medicine.
Darí sa mu najmä v obličkách

Vírusu sa pritom podľa nich mimoriadne dobre darí najmä v obličkách, čo by vysvetľovalo množstvo prípadov poškodenia obličiek, ktoré po celom svete zaznamenali u pacientov s COVID-19.


Schopnosť vírusu napadnúť rôzne orgány môže zhoršiť predchádzajúce zdravotné problémy, doplnili s tým, že zraniteľní sú najmä pacienti s ochoreniami srdca, obličiek a cukrovkou.

Dva mesiace s koronavírusom odhalili pravú tvár WHO (Valentin Katasonov)
Komentár Valentína Katasonova (Fond strategickej kultúry) Čítať ďalej
15 | 05 | 2020 | Iveta Machová