HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Niektorí cirkevní hodnostári šíria rôzne konšpiračné teórie

Na snímke emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Gerhard Ludwig Müller hovorí k veriacim počas slávnostnej odpustovej svätej omše na Mariánskej hore v Levoči 8. júla 2018. FOTO TASR - Oliver Ondráš

Niektorí kňazi varujú v súvislosti s pandémiou koronavírusu pred „vytvorením svetovej vlády, ktorá je mimo kontroly“.

Portál nemeckých Sueddeutsche Zeitung priniesol správu, podľa ktorej nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller spolu s ďalšími konzervatívnymi duchovnými a intelektuálmi podpísali „Výzvu pre katolíkov a všetkých ľudí dobrej vôle pre svet“. Okrem iného v nej spochybňujú riziko infekcie Covid-19.

Signatári sa sťažujú, že „pod zámienkou epidémie“ budú obmedzené občianske práva, ako napríklad právo na slobodu náboženského vyznania a slobodu prejavu. V štýle konšpiračných teoretikov varujú pred silami, ktoré majú záujem spôsobiť paniku medzi obyvateľstvom, aby „trvalo implementovali formy neprijateľného obmedzenia slobody a s nimi spojenú kontrolu nad ľuďmi a prenasledovanie všetkých hnutí“.

Predohra

Toto je predohra k „vytvoreniu svetovej vlády, ktorá je mimo kontroly“, konštatovali podľa nemeckých novín kňazi. Okrem toho varujú – bez uvedenia akýchkoľvek dôkazov -, pred „ošetrovaním vakcínami, ktoré sú vyrobené z potratených plodov“. Výzvu inicioval Carlos Maria Viganò, kedysi apoštolský nuncius v USA a oponent pápeža Františka.

O jednomyseľnosti Billa Gatesa a rímskeho  pápeža (Dimitrij Sedov)

Prefekt Kongregácie pre služby, kardinál Robert Sarah, zdôraznil v piatok na Twitteri, že zdieľa „obavy“, o ktorých výzva hovorí, ale nepodpísal sa pod ňu.

Treba odporovať

Pápež František vyzval biskupov na opatrnosť. Ostrá kritika na margo výzvy prišla od generálneho vikára diecézy v Essene, Klausa Pfeffera. „Kardinál Müller a tí, ktorí ju podpísali, ohrozujú samých seba,“ napísal Pfeffer na Facebooku. Bol „ohromený tým, čo sa šíri v mene cirkvi a kresťanstva“. Výzva podľa neho obsahuje „hrubé konšpiračné teórie bez faktov a dôkazov v kombinácii s pravicovou populistickou rétorikou boja“.

Pfeffer povedal: „Musí sa im odporovať!“ Takéto „zmätené tézy, ktoré vzbudzujú obavy a sledujú čiernobiele myslenie, nemajú nič spoločné s kresťanským učením“, tvrdí.

Vláda v čase koronakrízy predlžuje rodičovské dovolenky. Koho sa budú zmeny týkať?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info