fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Britská špionážna agentúra dostala ďalšie právomoci na prístup k informáciám

Ilstračný obrázok © Shutterstock

Minister zdravotníctva Matt Hancock obišiel parlamentnú kontrolu a poskytol britskej bezpečnostnej a spravodajskej organizácii (GCHQ) ďalšie právomoci, aby mohli získať informácie z IT systémov verejného zdravotníctva, informuje portál RT.

Hancock poveril Národnú zdravotnícku službu (NHS), aby sprístupňovala do konca roka 2020 informácie špionážnej agentúre GCHQ, čím jej udelil bezprecedentné právomoci, ktoré predtým nemala.

Ministerstvo odôvodnilo prijatie tohto kroku tým, že ide o posilnenie kybernetickej obrany NHS. Znamená to, že GCHQ má teraz právomoc nariadiť NHS, aby zverejnila akékoľvek informácie týkajúce sa „bezpečnosti“ svojich sietí a informačných systémov.

Neočakávaný efekt? Rusi sa kvôli Covid-19 vzdali alkoholu a sladkostí

Toto rozhodnutie je znakom toho, že spoločnosť GCHQ získa väčší vplyv počas krízy Covid-19. Agentúra už radí NHSX, jednotke, ktorá riadi digitálnu transformáciu systému verejného zdravotníctva, pri vytváraní novej aplikácie na sledovanie ľudí s Covid-19.

Hovorca Národného centra kybernetickej bezpečnosti, dcérskej spoločnosti GCHQ, trval na tom, že rozhodnutie sa „nesnaží autorizovať“ prístup k údajom o pacientovi. Je otázne, či to zmierni obavy zo zjavného zvýšenia opatrení dohľadu vlády Spojeného kráľovstva.

Začiatkom tohto týždňa hovorca britského premiéra Borisa Johnsona potvrdil, že kontroverzná aplikácia na sledovanie ľudí bude v budúcnosti „kľúčovou súčasťou“ vládneho programu dohľadu Covid-19.

Aplikácia na sledovanie Britov má byť kľúčovou súčasťou pri dohľade nad Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info