HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Koronavírus unikol z amerických laboratórií, tvrdia čínske médiá

Ilustračné foto - TASR/AP

Moderátorka v čínskom štátnom médiu vyhlásila, že koronavírus, ktorý doteraz zabil viac ako 170 000 ľudí na celom svete, prišiel z USA a nie z čínskeho Wu-chanu.

Moderátorka CGTN, známa ako pani V, vo vysielaní tvrdila, že COVID-19 prišiel zo zahraničia, píše express.co.uk. Moderátorka uviedla, že smrtiaci vírus mohol uniknúť z amerického laboratória alebo prišiel do Číny počas vojenských svetových hier vo Wu-chane v októbri minulého roku.

Pani V vo svojej show „China View“ vyhlásila: „Výskum tiež uviedol, že vírus sa začal šíriť po ukončení medzinárodných vojenských hier vo Wu-chane v októbri 2019. „Očakáva sa teda, že „pacient nula“ pochádza z krajín mimo Číny.“

Toto vyhlásenie prichádza v čase globálneho hnevu na Čínu za to, že nebola transparentná keď sa jednalo o zdroj ohniska vírusu. Zdravotnícke organizácie na celom svete, medzi ktoré patrí aj Svetová zdravotnícka organizácia, uviedli, že vírus sa začal v čínskom meste Wuhan. Predpokladá sa, že vírus sa mohol začať šíriť na trhu so zvieratami a preniesol sa z nich na ľudí.

Spojené kráľovstvo začína vo štvrtok testovať vakcínu na ľuďoch

Moderátorka Pani V tiež vovysielaní uviedla: „Dospelo sa k záveru, že nový koronavírus začal v Spojených štátoch … a jeho príznaky sú rovnaké ako príznaky iných chorôb, takže bolo ľahké skryť pravdu.“

Zhao Lijian, hovorkyňa čínskej vlády, súhlasila s pani V. Povedala, že „môže to byť americká armáda, ktorá priniesla epidémiu do Wu-chanu“.

Pani V vo svojom programe dodala: „Japonská spoločnosť Asahi Corp. nedávno uverejnila správu, v ktorej uviedla možnosť nových prípadov koronavírusu v Spojených štátoch medzi úmrtiami na chrípkovú infekciu a vláda USA túto možnosť nedávno uznala.“

Táto správa spôsobila rozsiahlu diskusiu na sociálnych médiách o možnosti prenosu vírusu do Číny zo zahraničia počas vojenských olympijských hier vo Wu-chane, ktorých sa zúčastnilo 109 krajín vrátane Spojených štátov.

Krajiny z celého sveta vyzvali na vyšetrovanie Číny, ako aj na vyšetrovanie začiatku pandémie. Včera kancelárka Angela Merkelová vyzvala Čínu, aby bola transparentnejšia. Čínske epicentrum mesta Wu-chan pripustilo chyby pri počítaní počtu obetí a tento týždeň zvýšil počet o 50%.

Čínska ekonomika sa po štyroch desaťročiach prvýkrát zmenšuje

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info