HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irán tvrdí, že vypustil na obežnú dráhu Zeme vojenskú družicu

Ilustračné foto: pixabay.com

Revolučné gardy tvrdia, že vojenský satelit s názvom Núr (Svetlo) vypustili zo strednej časti Iránu a úspešne dosiahol obežnú dráhu vo výške 425 kilometrov nad zemským povrchom.

Iránske Revolučné gardy v stredu oznámili, že vypustili na obežnú dráhu Zeme vojenskú družicu. Informovala o tom agentúra AP. Podľa agentúry AFP Revolučné gardy uviedli, že ide o prvú úspešne vypustenú iránsku vojenskú družicu. Vypustene družice bezprostredne nepotvrdila žiadna nezávislá strana, poznamenala AP.

Revolučné gardy tvrdia, že satelit s názvom Núr (Svetlo) vypustili zo strednej časti Iránu a úspešne dosiahol obežnú dráhu vo výške 425 kilometrov nad zemským povrchom. AP pripomenula, že Irán sa v posledných mesiacoch niekoľkokrát neúspešne pokúsil o vypustenie družice.

Stredajšie vyhlásenie Revolučných gárd prišlo v čase napätia medzi Teheránom a Washingtonom, ktoré sa neustále zvyšuje od mája 2018, keď americký prezident Donald Trump oznámil odstúpenie USA od jadrovej dohody medzi svetovými veľmocami a Iránom. Spojené štáty na Irán následne uvalili sankcie. Irán považuje vojenskú prítomnosť USA v oblasti Perzského zálivu za hrozbu.

Irán predstavil najnovšie útočné bezpilotné lietadlá (VIDEO+FOTO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info