HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vatikán ďakuje Číne za darované zdravotnícke potreby, na Taiwan však akosi zabudol

Pápež František. Zdroj: Facebook (TribunaWeb)

Čína a Taiwan nedávno darovali Vatikánu ochranné masky a zdravotnícke potreby. Zatiaľ čo Vatikán verejne poďakoval Číne, na taiwanskú štedrosť akosi zabudol, informuje portál Breitbart.

Vatikán vydal verejné vyhlásenie, v ktorom ďakuje Čínskej ľudovej republike za dary zdravotníckych potrieb pre boj proti šíreniu koronavírusu. Toto gesto slúžilo ako znamenie čínskej „oddanosti a solidarity voči cirkvi“.

Čína však nebola jedinou krajinou, ktorá Vatikánu poskytla pomoc. Taiwan ponúkol Vatikánu a iným cirkevným inštitúciám v Taliansku podobné dary vrátane potravín či zdravotníckych pomôcok, zatiaľ sa však verejného poďakovania nedočkal.

Pápež o pandémii koronavírusu: Bohoslužby bez veriacich sú „nebezpečné“

Taiwanské veľvyslanectvo Svätej stolici vydalo 14. apríla vyhlásenie, v ktorom oznámilo, že darovalo 280 000 ochranných masiek Vatikánu, talianskym biskupom, talianskym nemocniciam a rôznym náboženským inštitúciám v Taliansku.

„Je to znak úcty voči pápežovi Františekovi a talianskemu ľudu, ale aj pomoc talianskej cirkvi, ktorá je odhodlaná sprevádzať chudobných a chorých, ktorí trpia koronavírusom,“ uviedol taiwanský veľvyslanec Svätej stolice Matthew Lee.

„Taiwan je jednou z mála krajín, ktorá úspešne bojuje proti tomuto vírusu,“ uviedol Lee. „Tento dar pre Vatikán je konkrétnym znakom zdieľania efektívnosti výroby taiwanských masiek a skúseností získaných v tejto oblasti v boji proti vírusom,“ dodal. Ticho z Vatikánu, týkajúce sa taiwanských darov, je tak v ostrom kontraste s jeho verejnou vďačnosťou Číne.

Bývalý vatikánsky kardinál bol prepustený z väzenia a zbavený obvinení za sexuálne útoky

 

Vatikán je jednou z iba 15 krajín sveta, ktorá udržuje diplomatické vzťahy s Taiwanom, jasne však uviedol, že bude ochotný prerušiť ich vzájomné vzťahy, aby uzavrel dohodu s Čínou. Vatikán v posledných rokoch vyhovel Čínskej komunistickej strane (ČKS) a prijal jej politiku v nádeji na opätovné otvorenie diplomatických vzťahov.

V septembri 2018 Vatikán podpísal tajnú dohodu s ČKS o menovaní biskupov v Číne a následne oznámil katolíckym duchovným, že teraz majú slobodnú možnosť vstúpiť do štátneho čínsko-katolíckeho patriotického združenia, ktoré je nezávislé od Ríma.

Dovolenku na talianskej pláži možno strávime v kabínach z plexiskla

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info