HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaevidoval na Slovensku výpadok viacerých voľnopredajných liekov

Ilustračné foto - TASR

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) doteraz zaevidoval na slovenskom trhu výpadok viacerých voľnopredajných liekov s obsahom paracetamolu, ibuprofénu či kyseliny acetylsalicylovej.

Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková, spôsobené to bolo z dôvodu vysokého dopytu zo strany pacientov, ktorí hromadne skupovali lieky a spôsobili tak ich nedostupnosť.

Ako priblížila, podobný scenár nastal u niektorých liekoch na chronické ochorenia, keď sa pacienti „predzásobili“ na niekoľko mesiacov vopred. „Možný nedostatok liekov je téma v celej Európskej únii (EÚ), keďže členské štáty musia brať do úvahy viacero faktorov, akými sú zatváranie výrobných závodov alebo ich obmedzenú prevádzku, logistické komplikácie pri prechode hraníc či hromadenie liekov na úrovni občanov alebo nemocníc,“ povedala.

Laureát Nobelovej ceny je presvedčený, že CoViD-19 bol vytvorený v laboratóriu

Európska lieková agentúra (EMA) a sieť európskych liekových agentúr preto podľa ŠÚKL zavádzajú regulačné opatrenia na podporu zvyšovania výrobných kapacít a urýchľujú registračné procesy.

Na úrovni EÚ sa podľa štátneho ústavu rokuje s farmaceutickým priemyslom o zvyšovaní výrobnej kapacity liekov používaných v kontexte epidémie ochorenia COVID-19 a iných kritických liekov, u ktorých hrozí prerušenie dodávok.

Jednotlivé členské štáty majú k dispozícii niekoľko mechanizmov. „ŠÚKL v tomto období operatívne schvaľuje vstup na trh liekov s cudzojazyčným balením a zjednodušuje a zrýchľuje proces registrácií a inšpekcií celého dodávateľského reťazca,“ uzavrela Jurkemíková.

Sulík spúšťa bezúročné pôžičky, ekonomika je podľa neho vo vážnych problémoch

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info